V případné druhé volbě prezidenta navrhnou komunisté svého kandidáta

Komunisté už mají jasno, jak budou postupovat při volbě prezidenta. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa hodlají vyčkat do druhé volby a navrhnout vlastního kandidáta. Filip to řekl v rozhovoru s Martinem Veselovským v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip | Foto: Poslanecká sněmovna

"Jsme rozhodnuti, že budeme volit nestranického kandidáta. Protože zatím by neměl podporu ostatních politických stran, tak jsme ho zatím nepředložili. Ten zásobník jmen, které bych já prosazoval na schůzce předsedů politických stran tvoří pět jmen. Řeknu je předsedům politických stran, pokud dojde k druhé volbě," zdůraznil Vojtěch Filip.

Na otázku, kolik z nich je žen a kolik mužů, odpověděl, že tři muži a dvě ženy. Celý rozhovor s Martina Veselovského Vojtěchem Filipem uslyšíte v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, a to v 17 hodin a 30 minut.

Jako nestranického kandidáta vnímá Jana Švejnara předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik: "Zatím se nám jeví jako nestranický kandidát. A podle všeho to vypadá, že podpora Janu Švejnarovi je u nás přece jenom možnější než podpora Václavu Klausovi." Řekl Kováčik v polovině prosince Radiožurnálu. Jan Švejnar věří, že v prezidentské volbě uspěje.

Šéf sněmovny: Komunisté podpoří současného prezidenta

Komunisté jsou podle šéfa Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka vnitřně rozhodnuti podpořit v prezidentské volbě Václava Klause. Podle něho to ale nechtějí to transparentně sdělit. "Já si myslím, že by to nebylo nic nového, protože při poslední volbě prezidenta republiky ta spolupráce mezi KSČM a ODS jakási pořád existuje. KSČM uvnitř je už rozhodnutá a jestli to bylo před pěti lety, tak proč by se to nemělo opakovat i při této volbě v roce 2008," tvrdí Vlček.

Šéf sněmovny by také uvítal, kdyby se prezidentský kandidát Jan Švejnar v případě zvolení českým prezidentem vzdal amerického občanství. Řekl to ve včerejším pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Sociální demokracie ale podle něho žádné podmínky nemá. Celý rozhovor s Miloslavem Vlčkem si můžete poslechnout ZDE.

Pravidla volby hlavy českého státu

Volba prezidenta je v Česku nepřímá, voliteli jsou poslanci a senátoři. O přímé volbě hlavy státu se diskutuje už několik let, avšak ke změně Ústavy, která by přímou prezidentskou volbu a její souvislosti v ústavním pořádku zavedla, zatím nedošlo.

Navrhovat kandidáta na prezidenta může nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který na společné schůzi obou komor parlamentu získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů.

Nezíská-li žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a všech senátorů, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo volby. V tom je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů.

V případném třetím kole je zvolen ten z kandidátů druhého kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů dohromady. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, koná se nová volba. Společné schůzi zákonodárců podle Ústavy předsedá šéf Poslanecké sněmovny.

Milan Kopp, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme