Václav Klaus podepsal další dva reformní zákony

Prezident Václav Klaus podepsal další dva z 11 zákonů, které souvisejí s vládní reformou veřejných financí. Podle prezidentova mluvčího Petra Hájka se tak například od příštího roku sníží maximální výše státní podpory na stavební spoření z 4500 na 3000 korun ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezident Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Další dva z 11 zákonů, které souvisejí s vládní reformou veřejných financí podepsal prezident Václav Klaus. Jaké zákony to jsou, to Radiožurnálu řekl prezidentův mluvčí Petr Hájek: "Jde především o zákon o provádění sociálního zabezpečení a o zákon o státní podpoře stavebního spoření. Prezident tak učinil po velmi důkladném zvažování a poradách se svými poradci," zdůraznil Hájek.

Čtyři reformní zákony už prezident podepsal minulý týden

Jedná se o zákon o tříletém zmrazení platů ústavních činitelů a novely zákonů o dani z převodu nemovitostí, o nemocenském pojištění a sociální potřebnosti.

Většina změn zákona o sociální potřebnosti zpřesňuje a zpřísňuje poskytování sociální pomoci. Vůbec poprvé například zavádí podmínku doložení řádné povinné školní docházky dítěte do školy. Jak zdůrazňuje ředitelka odboru sociální politiky na ministerstvu sociálních věcí Marie Kudlová, občan přijde o sociální dávku, pokud nebude dohlížet, aby jeho dítě chodilo do školy. Zvyšuje tak riziko, že se z něho v budoucnu stane další sociální přístup. Bez ukončeného školního vzdělání se snižují jeho vyhlídky na trhu práce.

Pro osoby samostatně výdělečně činné novela mění způsob stanovení minimálního příjmu. Zatímco dosud vycházel z částky životního minima, nově bude vycházet z poloviny průměrné měsíční mzdy u nás za uplynulý kalendářní rok. "Tento nový způsob by měl zamezit zneužívání dávek a motivovat osoby samostatně výdělečně činné zlepšovat příjmové podmínky rodiny vlastními silami," poznamenala Kudlová.

Vláda chce novelou zákona o nemocenském pojištění zabránit zneužívání systému nemocenských dávek, které jsou pro zaměstnance výhodnější než dávky sociální. Proto snižuje nemocenskou v prvních třech dnech na polovinu ve srovnání s nynější praxí. Snižuje se i dávka v prvních 14 dnech nemoci.

Daňová novela zlevní od července 2004 převod nemovitostí, neboť sazba příslušné daně se sníží ze současných pěti na tři procenta. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky ušetří daňoví poplatníci zhruba tři miliardy korun.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme