Ve sněmovně se bude hlasovat o lustračním zákonu

Vládní koalici čeká ve sněmovně zkouška soudržnosti. Už na nynější schůzi, která začíná odpoledne, mají totiž poslanci projednat v prvním čtení komunistický návrh na zrušení lustračních zákonů. Koalice ale stále není v postoji k tomuto návrhu jednotná. Část ČSSD je připravena komunisty podpořit. Lidovci a unionisté jsou ale proti a varovali, že pro koalici by to mohlo mít smrtící účinek. Lustrační zákony brání od počátku 90. let v tom, aby funkcionáři bývalého komunistického režimu a členové jejich bezpečnostních složek mohli zastávat významné funkce ve státní správě a na dalších citlivých postech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Poslanci ČSSD nejsou v postoji ke zrušení lustrací jednotní. Podle našich informací zatím zhruba polovina z nich hodlá tuto komunistickou iniciativu podpořit. V to doufá i předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Podle něj jsou naše lustrační zákony v příkrém rozporu s právem Evropské unie a je třeba je po 13 letech zrušit i pro jejich takzvanou "vyhaslost"."Lidská práva i těch lidí, kterých se týká přímo nebo nepřímo a kteří po celou tu dobu nemohli vykonávat určená zaměstnání. Koneckonců ta oblast bude upravena zákonem o státní službě a tam se pojďme potom bavit o reálných záležitotech, které by prostředí upravovaly."

Zásadně proti snaze zrušit lustrační zákony budou už v prvním čtení hlasovat občanští demokraté. Radiožurnálu to potvrdil místopředseda ODS Jan Zahradil. "My jsme samozřejmě v tomto vždycky byli velmi ejdnotní a říkali jsme, že ten zákon je potřený, je účelný a nevidím jediný důvod proč bychom měli uvažovat o jeho zrušení. Takže s námi se rozhodně počítat nedá."

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme