Ve Všestarech vykolejil vlak - škody přes 1 a půl miliónu

V železniční stanici Všestary u Hradce Králové vykolejil nákladní vlak. Souprava zdemolovala část nádraží, škoda přesáhne milion. Souprava vykolejila zřejmě kvůli špatně přehozené výhybce. Provoz na regionální trati z Hradce Králové přes Jičín do Turnova začal fungovat až ve dvě hodiny ráno. Vlaky, které poškozeným úsekem projíždějí, musejí snížit rychlost, ale zpoždění nevznikají. Výpravčí, který měl v tu dobu službu, spáchal po nehodě sebevraždu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky nádraží ve Všestarech | Foto: Alexandra Mlejnková

Zadní část soupravy stála před nehodou na výhybkách. Když se dal vlak do pohybu, jeho konec se dostal na jinou kolej než lokomotiva. Trup soupravy poté před sebou hrnul vše, co mu stálo v cestě. "Předběžná škoda se přibližně odhaduje na železničních kolejích za 1,3 milionu korun, na nákladním vlaku 300 000 korun. Příčinou nehody bude pravděpodobně přehození výhybky pod jedoucím nákladním vlakem. Vagony nákladního vlaky zničily část železniční stanice," řekl Radiožurnálu ředitel Drážní inspekce Jan Kučera.

Výpravčí, který měl v tu dobu v železniční stanici službu, spáchal po nehodě sebevraždu. Po neštěstí opustil dopravní kancelář a skočil na nedaleké silnici pod nákladní auto. U dráhy pracoval přes 30 let. Druhý výpravčí všestarského nádraží Jiří Krátký je smrtí kolegy zaskočen. "To je tedy tragédie. Znal jsem ho ze školy, od roku 65. Neumím si to vysvětlit, momentální zkrat, protože to byl člověk, který dělal na dráze celý život a s každým problémem si dokázal poradit."

Podle Kučery železničáři částečně obnovili provoz v noci. "Částečné obnovení spočívá v tom, že jedna kolej je průjezdná ve stanici. Další kolej je sjízdná jako kusá. Termín úplného zprovoznění stanice si netroufám odhadnout, protože škody jsou tam vysoké." Je ale stále třeba opravovat, musí se postavit nové nástupiště, je poškozená výhybka a návěstidlo.

Milan Kopp, Petr Doležel, Helena Šulcová, Lenka Rákosová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme