Velehrad opět vítá poutníky z celé země

Ve Velehradě na Uherskohradišťsku začaly oslavy státního svátku u příležitosti Dne slovanských věrozvěstů. Jejich cílem je postavit most mezi všemi lidmi dobré vůle, a to bez rozdílu národnosti, politického přesvědčení nebo náboženského vyznání. Lidé, kteří přijedou na slavnosti, mají například mimořádnou šanci zapojit se do přepisování Bible.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klášter s bazilikou Panny Marie Nanebevzaté a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě | Foto: Velehrad.cz

V průběhu šesti let má vzniknout unikátní takzvaný Velehradský rukopis. Cílem projektu je podle Josefa Kořenka z pořádající organizace, zpřístupnit všem lidem biblický text. A co zájemce o přepisování svaté knihy čeká?

"Bude uveden do speciálního stanu, kde budou asistenti oblečeni v dobových kostýmech ze starého Izraele. Dostanou doklad o tom, který text přepisovali a že se této akce zúčastnili. Bude vznikat ilustrovaný rukopis. Děti, kterým bude příběh přečten, můžou ten příběh nakreslit - nejlepší ilustrace vybereme a zasadíme je do Velehradského rukopisu, což považujeme za fantastickou věc," řekl Kořenek.

Dopravu poutníků na Velehrad zajišťuje Zlínský kraj. Hlavní komunikace vedoucí ze Starého Města je totiž kvůli rozsáhlé rekonstrukci stále uzavřena a doprava vede po objízdné trase přes Zlechov a Tupesy. Průjezd po rekonstruované silnici mají do středy povoleny pouze linkové a zájezdové autobusy a speciálně označená osobní vozidla.

"Zlínský kraj se snažil učinit vše proto, aby tak významná událost, jakou setkání na Velehradě je, nebyla omezena právě probíhající modernizací silnice. Proto jednal s dodavateli stavby o přerušení úplné uzavírky. Podařilo se najít rozumný kompromis. Záchytná parkoviště pro osobní vozidla jsou ve Starém Městě u cukrovaru, ve školním statku a na hřišti v Tupesích. Ihned od středy 7. července bude silnice opět zcela uzavřena," upřesnil dopravní omezení mluvčí hejtmanství Patrik Kamas.

Věra Hotařová, Marián Vojtek, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme