Vláda schválila strategii kybernetické bezpečnosti na příštích pět let
Na kybernetické bezpečnosti bude stát více spolupracovat se soukromým sektorem. Zajistí to národní strategie pro roky 2015 až 2020, kterou dnes schválila vláda. Měla by také umožnit lepší a rychlejší sdílení informací o aktuálním ohrožení.
Česko by podle strategie mělo být například aktivní v mezinárodní spolupráci a ve středoevropském prostoru působit jako propagátor kybernetické bezpečnosti.
„Mezi priority strategie patří zajištění ochrany národní kritické infrastruktury, informačních systémů, aktivní mezinárodní spolupráce v této oblasti, spolupráce se soukromým sektorem, podpora výzkumu, vývoje a vzdělávání v této oblasti,“ přiblížil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.
Podle ředitele Národního bezpečnostního úřadu Dušana Navrátila je také třeba zajistit větší důvěru lidí v internet posílením jeho bezpečnosti.
Policie loni zaznamenala 4348 případů kyberkriminality. Od 1. ledna příštího roku by měl začít fungovat speciální policejní útvar pro boj proti kybernetické kriminalitě. Ta se nejčastěji týká mravnostní trestné činnosti, porušování autorských práv, výhrůžek, vydírání, podvodů, šíření škodlivých virů nebo krádeží identity na sociálních sítích.
„V Brně začíná fungovat Národní centrum kybernetické bezpečnosti, jehož prioritní role je ochrana kritické informační infrastruktury a zajistit bezpečnost státu. Centrum kybernetické bezpečnosti chce pomáhat i firmám a občanům, které nespadají pod zákon o kybernetické bezpečnosti. Provozuje tedy web, bude informovat, varovat a získávat informace,“ dodal Navrátil.
Strategie je podle vládních dokumentů spíše obecným materiálem, na který by měl navázat akční plán upřesňující hlavní cíle. Vláda by jej měla stihnout projednat do poloviny letošního roku.