Vláda zatím schválila pro Irák jen 20 miliónů

Z původně plánované částky několika set miliónů korun pro Irák vláda zatím schválila jen 20 milionů. Další peníze pro poválečnou obnovu této země budou následovat až ministr zahraničí Cyril Svoboda společně s resorty financí, obrany a průmyslu předloží společný plán na zapojení Česka do politického i ekonomického vybudování nového Iráku. Rozhodla o tom vláda na svém jednání, které se protáhlo až do půlnoci. V Bagdádu mezitím skončila konference o budoucnosti Iráku a prozatímní vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Vláda dá na obnovu Iráku zatím jen 20 miliónů korun. Další peníze schválí až poté, co ministr zahraničí Cyril Svoboda se svými kolegy z jiných rezortů předloží konkrétní plán na zapojení Česka. Na svém nočním zasedání o tom rozhodla vláda. Celkem chce na tento účel uvolnit 400 miliónů korun.

Největší část prostředků má směřovat na rozvojové programy a pomoc českým firmám. Další díl by měl pak jít na zapojení českých odborníků do správy Iráku a také na okamžitou humanitární pomoc, hlavně do zdravotnictví a školství.

Irák by měl mít do měsíce přechodnou vládu, kterou si vyberou zástupci na celonárodní konferenci. takový je závěr bagdádské jednodenní diskuse o budoucnosti Iráku. Česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková, která na konferenci zastupovala Českou republiku - jeden ze šesti pozvaných států. Pro Radiožurnál shrnula to nejdůležitější.

"Konference se dobrala k základnímu usnesení, že za 4 týdny se uskuteční poslední konference, na které bude skutečně ustavena přechodná vláda Iráku. Dosáhlo se na konferenci toho, že se poděkovalo hned v druhém bodě komuniké všem účastníkům koalice, ale zároveň bylo celé to heslo Irák Iráčanům včetně toho, že byl vznesen požadavek, aby regionální mocnosti se nevměšovaly do iráckých vnitřních záležitostí."

A jak vypadá situace v Bagdádu dnes?

Spojenecké jednotky pevně ovládají všechna strategická místa ve městě. V Bagdádu přesto panuje mezi obyvateli města velké napětí. Na řadě míst irácké metropole se v noci na dnešek i v průběhu včerejška ozývala střelba. Podle rozhovorů našeho zpravodaje Jaromír Janeva s Bagdáďany jde jednak o řádění zlodějů a také o vzájemné vyřizování účtů mezi stoupenci a odpůrci bývalého režimu. Na většině míst v Bagdádu nadále nefunguje elektřina, a proto ulice v Bagdádu byly většinou bez osvětlení. "Téměř všichi Bagdáďané, se kterými jsem mluvil, označili Saddáma Husajna za tyrana a řekli, že jsou rádi, že už není u moci. Zároveň ale uvedli, že celkově je teď situace pro ně horší než za jeho režimu."

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme