Nedovedu si představit, že bych se teď s Moskvou scházel, říká Jindrák ke konzultacím s Ruskem

Zjištění o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích bude mít dopad na vedení česko-ruských konzultací. Radiožurnálu to řekl ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Zatím podle něho není jasné, zda tyto konzultace úplně skončí.

Praha (Aktualizováno: 16:05 18. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák.

Šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česko-ruské konzultace měly napravit dlouhodobě napjaté vztahy mezi oběma zeměmi. Česká stana je Rusku nabídla vloni. Jednání měl vést právě Jindrák, který je v posledních měsících připravoval. Další osud konzultací je ale nejistý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor v polední publicistice s ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák

„Určitě si vůbec nedovedu představit, že bych se teď s kýmkoli z ruské strany scházel nebo měl nějaký jiný kontakt,“ uvedl Jindrák na dotaz Radiožurnálu, zda vyjednávání skončí ještě předtím, než oficálně začalo. „Je třeba provést analýzu dalších kroků a česko-ruské konzultace do této analýzy určitě patří,“ uvedl Jindrák.

Redakce oslovila taky mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka. „Dialog s Ruskem vedou nadále USA, budeme tedy postupovat obdobně v naší relaci, dle zájmů České republiky,“ odpověděl Ovčáček.

Jindrák už dříve uvedl, že konzultace podle něj nezačaly zejména s ohledem na pandemii koronaviru. „Mým partnerem pro jednání je první náměstek ruského ministra zahraničí Vladimir Titov a z hlediska pandemické situace není možné cestovat. A nejsme ani jeden, ani druhý velkými příznivci videokonferencí,“ řekl Jindrák. Formální jednání se podle něj připravovalo.

V souvislosti s výbuchem ve Vrběticích bylo z Česka vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády. Jak situaci hodnotí ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky @Rudolf Jindrák? „Je to velmi vážný incident,“ říká. S prezidentem Milošem Zemanem o případu zatím nemluvil.

12:48 – 18. 04. 2021

2 6

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme