Nedovedu si představit, že bych se teď s Moskvou scházel, říká Jindrák ke konzultacím s Ruskem

Zjištění o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích bude mít dopad na vedení česko-ruských konzultací. Radiožurnálu to řekl ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Zatím podle něho není jasné, zda tyto konzultace úplně skončí.

Audio Praha (Aktualizováno: 16:05 18. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česko-ruské konzultace měly napravit dlouhodobě napjaté vztahy mezi oběma zeměmi. Česká stana je Rusku nabídla vloni. Jednání měl vést právě Jindrák, který je v posledních měsících připravoval. Další osud konzultací je ale nejistý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor v polední publicistice s ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák

„Určitě si vůbec nedovedu představit, že bych se teď s kýmkoli z ruské strany scházel nebo měl nějaký jiný kontakt,“ uvedl Jindrák na dotaz Radiožurnálu, zda vyjednávání skončí ještě předtím, než oficálně začalo. „Je třeba provést analýzu dalších kroků a česko-ruské konzultace do této analýzy určitě patří,“ uvedl Jindrák.

Redakce oslovila taky mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka. „Dialog s Ruskem vedou nadále USA, budeme tedy postupovat obdobně v naší relaci, dle zájmů České republiky,“ odpověděl Ovčáček.

Jindrák už dříve uvedl, že konzultace podle něj nezačaly zejména s ohledem na pandemii koronaviru. „Mým partnerem pro jednání je první náměstek ruského ministra zahraničí Vladimir Titov a z hlediska pandemické situace není možné cestovat. A nejsme ani jeden, ani druhý velkými příznivci videokonferencí,“ řekl Jindrák. Formální jednání se podle něj připravovalo.

V souvislosti s výbuchem ve Vrběticích bylo z Česka vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády. Jak situaci hodnotí ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky @Rudolf Jindrák? „Je to velmi vážný incident,“ říká. S prezidentem Milošem Zemanem o případu zatím nemluvil.

12:48 – 18. 04. 2021

2 8

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme