Výsledky voleb by mohly být známy v sobotu už kolem osmnácté hodiny

Jméno nového českého prezidenta, případně jména dvou uchazečů, kteří se utkají ve druhém kole voleb, by se lidé mohli dozvědět v sobotu zhruba mezi šestou a sedmou hodinou večer. Ačkoli jde o historicky první přímou volbu hlavy státu, její princip je podle zástupců Českého statistického úřadu jednoduchý a výsledky budou přicházet velmi rychle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volič vhazuje svůj lístek do urny ve volební místnosti na radnici v Krupce.

Volič vhazuje svůj lístek do urny ve volební místnosti na radnici v Krupce. | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Princip voleb je jednoduchý. Celá Česká republika je jeden volební obvod. Každý kandidát má svůj hlasovací list. Jedinou trošičku komplikací je, že se stejně jako při parlamentních volbách volí i v zahraničí,“ říká místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Volební místnosti se otevřou ve dvě hodiny odpoledne. Ve volební místnosti musí být například volební zákon a spousta dalších věcí.

„Je potřeba vzor hlasovacích lístků, který musí být označený jako vzor. Od volební komise dostanou lidé volební lístek, pokud si ho sami nepřinesou z domu, a dostanou samozřejmě úřední obálku,“ popisuje Helena Mejstříková z městského úřadu v Třebechovicích pod Orebem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal

V České republice je zhruba 15 tisíc volebních okrsků, k nim se přidává ještě 102 zvláštních volebních okrsků v zahraničí.

„Voliči by rozhodně neměli zapomenout voličský průkaz nebo pas, protože musí doložit svoji identitu. Je dobře, když si lidé přinesou z domova připravené hlasovací lístky, ale není problém, když tak neučiní. Volební komise mají dostatečnou zásobu lístků, kterou mohou voliči na požádání předat přímo ve volební místnosti,“ informuje Drápal.

Již včera začali volit lidé v Severní a Jižní Americe, dnes pokračují i další kontinenty. Technicky a organizačně zajišťuje volby v cizině ministerstvo zahraničních věcí. Výsledky hlasování pak přicházejí po zabezpečené síti jednotlivých zastupitelských úřadů přímo na ministerstvo.

„Od zítřka tam zřizujeme speciální pracovní skupinu, která výsledky přebírá a po zabezpečené místní síti je předává do centrálního zpracování v budově ústředí Českého statistického úřadu,“ vysvětluje Drápal.

Stanislav Drápal | Foto: ČSÚ

V souvislosti s první přímou volbou hlavy státu budou připravena podobná opatření, jaká se osvědčila už v případě předchozích voleb.

„Je to otázka organizační i bezpečnostní. Používá se zvláštní zabezpečená síť pro přenos výsledků. Co se týká ochrany objektů, ústředí Českého statistického úřadu má z vnější strany zvýšenou ochranu Policií České republiky,“ říká statistik.

V Česku začíná první přímá volba prezidenta, volební místnosti se otevřou ve 14 hodin

Číst článek

Okrskové volební komise skončí svoji činnost v sobotu ve 14 hodin, totéž platí pro komise v zahraničí. „Úderem čtrnácté hodiny začnou postupovat podle metodiky, k níž byli vyškoleni. První výsledky začnou přicházet tak kolem půl třetí,“ soudí Stanislav Drápal a dodává:

Poprvé v historii volí prezidenta občané, cesta k přímé volbě ale byla složitá

Číst článek

„I když tyto volby budou poprvé, domnívám se, že do osmnácté devatenácté hodiny by mohla být zpracována velká většina všech volebních okrsků.“

Eva Rajlichová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme