Vysokoškolačky mají stále více dětí, zjistili sociologové z Masarykovy univerzity

Sociologové z Masarykovy univerzity zjistili, že české společnosti nehrozí pesimistické scénáře z počátku 90. let o nízké porodnosti. Hlavně vysokoškolačky mají totiž více dětí, než demografové čekali. Jejich počet se v novém miléniu zvýšil a přibližuje se k hraniční hodnotě porodnosti nutné k zachování české populace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maminka u kočárku

Maminka u kočárku | Foto: Jan Rosenauer

Sociologové studovali, jaké takzvané rodičovské dráhy ženy volí v závislosti na svém vzdělání. Srovnávali prvorodičky z 90. let a z počátku nového milénia.

„V 90. letech se očekávaly dvě věci - jednak to, že čím vyšší je vzdělání, tím méně mají ženy dětí. A tím pádem se také předpokládalo, že porodnost bude klesat stále dál i po roce 2000,“ řekl sociolog Petr Fučík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sociologové na Masarykově univerzitě srovnávali fakta o prvorodičkách s různým vzděláním. Výsledky popsal Martině Pelcové Petr Fučík

„A zároveň s tím, jak se rozšiřuje vysokoškolské vzdělání, se očekávalo, že to výrazně ovlivní pokles ještě dvojnásobně. Ukazuje se, že tomu tak není.“

Rozdíly se naopak u žen s různým vzděláním podle Petra Fučíka stírají.

„Věk prvorodiček se výrazně přibližuje. Vysokoškolačky se od žen s výučním listem lišily na začátku devadesátých let o šest let, zatímco v roce 2012 už je tento rozdíl poloviční - o tři roky,“ dodal.

Zjištění sociologů potvrzuje i 27letá manažerka Eliška Čepičková, která právě čeká své první dítě. Mezi svými vrstevnicemi je jednou z prvních nastávajících maminek. Platí to v porovnání s jejími spolužačkami z univerzity i ze základní školy.

„Mám spoustu kamarádek, které se rozhodly cestovat a našly se v objevování světa. Myslím, že to souvisí s tím, že žijeme v době otevřených možností a každý dlouho přemýšlí, jestli se opravdu chce usadit a mít děti, jednoho partnera a domeček,“ nabídla vysvětlení.

„To, že chci mít děti a nechci je mít úplně pozdě, jsem si s sebou nesla od dob, co si pamatuju. Zároveň jsem ale věděla, že chci vystudovat vysokou školu a chci si najít dobré zaměstnání. Nakonec se to tak sešlo, že se mi podařilo vystudovat vysokou školu, najít si dobrou práci a teprve potom mít děti,“ popsala vlastní zkušenost.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme