Zdena Mašínová nevzdává boj o rodinný statek v Lošanech. Podala ústavní stížnost

Zdena Mašínová nevzdává boj o rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Majetek zabavený komunisty jí soudy opakovaně odmítly vydat. Naposledy se proti jejímu dovolání postavil loni v listopadu Nejvyšší soud. Mašínové tak zbývá poslední naděje - s žádostí o vrácení stavby a pozemků se teď obrátila na Ústavní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší obytná část rodinného statku Mašínových v Lošanech na Kolínsku | Foto: Michal Trnka

„Po delší úvaze jsem se rozhodla, že se odvolám k Ústavnímu soudu, protože se mi to zdá jako opravdu nehorázná nespravedlnost vůči naší rodině a obětem, které naše rodina přinesla,“ popisuje Zdena Mašínová, proč dál soudně usiluje o vrácení rodinného statku.

Rozlehlé hospodářské usedlosti patří v Lošanech symbolické číslo popisné jedna. Už roky ale zůstává stavba opuštěná a postupně chátrá. A zřejmě ještě nějakou dobu bude. Mašínová totiž bojuje o rodinný majetek dál sama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdena Mašínová nevzdává boj o rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Natáčel o tom Jaroslav Gavenda

„Já v tom zatím postupuji stále sama, protože to bylo rozhodnutí mého bratra a po dohodě s ním,“ vysvětluje Mašínová, že její bratr Josef nechce už mít s českou justicí nic společného. Druhý bratr Ctirad zemřel v roce 2011.

Jenže zamítavé výroky soudů v minulosti zmiňovaly právě fakt, že Mašínová nemůže žádat o vrácení majetku sama - bez souhlasu dalších dědiců.

I proto sama Mašínová příliš nevěří, že by jí Ústavní soud vyhověl.

„Každý má právo domáhat se svého vlastnického podílu, nebo svého vlastnictví. Tvrdíme, že i paní Mašínová, jako jedna z dědiček po Josefu Mašínovi, má právo se domáhat, aby jí byla zaručena ochrana vlastnického práva. S tím, že jako dědička nabývá vlastnického práva smrtí zůstavitele,“ říká advokát Mašínové Milan Janoušek.

Zdena Mašínová | Foto: Česká televize

Stížnost bude řešit soudce David Uhlíř. Toho prezident Miloš Zeman jmenoval k brněnskému tribunálu teprve loni v prosinci.

„Průměrná délka řízení v senátních věcech se pohybuje kolem šesti měsíců. Nyní budou probíhat běžné procesní úkony soudu, jako je například vyžádání spisového materiálu a zaslání ústavní stížnosti k vyjádření vedlejšímu účastníku řízení,“ popisuje další vývoj mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Pokud Zdena Mašínová se stížnosti neuspěje, je připravená případ řešit i na půdě evropského soudu pro lidská práva.

Vlastnické spory ohledně statku netrápí jen Mašínovou. Vadí i lidem v obci, potvrzuje starosta Lošan Miroslav Jelínek z KSČM:

„Samozřejmě bych uvítal, kdyby se tato záležitost nějakým způsobem řešila. S majetkem nikdo nemůže disponovat, dokud se nerozhodne. Ať tak, nebo tak.“

O vrácení statku usiluje Mašínová už od 90. let.

Generála Josefa Mašína připomíná před statkem v Lošanech pamětní deska | Foto: Michal Trnka

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme