Zdravotně postižení odmítají tvrzení ministra. Dávky nedostali všichni

Zástupci zdravotně postižených si stěžují, že někteří hendikepovaní dosud nedostali od státu příspěvky, které jim náleží. A protestují proti prohlášení ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09, že všechny dávky byly vyplaceny podle harmonogramu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

Veškerá agenda přešla v rámci sociální reformy na začátku roku pod úřady práce, nový systém ale v lednu zkolaboval. A jak upozorňují také odbory, všechny chyby se ještě nepodařilo odstranit.

V poledních Ozvěnách dne předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása vyjádřil názor, že výplata příspěvků vázne prakticky všude. „Denně dostáváme desítky e-mailů o tom, že lidé nedostali nejen příspěvek na mobilitu, ale i na péči.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne o výplatách dávek diskutovali předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, Martin Žárský náměstek generálního ředitele Úřadu práce a Vlastimil Neumann, předseda podnikového výboru Úřadů práce

Popsal vzkaz matky starající se o 6,5letou zdravotně postiženou dceru. Nedostala dosud příspěvek na péči, který měl být vyplacen 20. dne v měsíci. „Má zablokovaný mobil, nemůže vozit dceru do školy, protože nemá na benzin, musela opustit byt a vystěhovat se do zahradní chatky, je úplně zoufalá,“ uvedl Krása.

„Musím říci, že se nám loni nestalo ani jednou, že by nám někdo psal, protože nedostal příspěvek na péči či jinou dávku. Prostě pan ministr nemluví pravdu, když říká, že jsou všechny dávky vyplaceny. A mě to velmi zlobí. Protože osudy lidské jsou vážná věc. Pan ministr by z toho měl vyvodit důsledky!“

Václav Krása také konstatoval, že počet stížností je stejný jako v lednu. „Myslím, že systém zase nepracuje dobře. A nechápu, jak pan ministr může tvrdit, že všechny dávky byly vyplaceny.“

Zákonný termín splněn

Martin Žárský, náměstek generálního ředitele Úřadu práce, však konstatoval, že všechny dávky, na které vznikl nárok, byly odeslány do jednotného výplatního místa. „Tím byl splněn zákonný termín odeslání dávky. Vznikl nám zhruba 700 případů, kdy jsme museli dávku pozastavit, opravit a zaslat znovu. Zbylých zhruba 1 720 000 dávek byl vyplacen v řádných termínech.“

Připomněl, že příspěvek na péči neslouží k zabezpečení životních potřeb typu bydlení a stravy. „Je možné zažádat o dávky hmotné nouze.“ Podle Žárského mají v krizových momentech žádat úřady práce o řešení.

Vlastimil Neumann, předseda podnikového výboru Úřadů práce, v Ozvěnách dne uvedl, že zaměstnanci se potýkají s problémy funkčnosti aplikací. „Jedná se sice o řadu dílčích problémů, ale ve svém celku to zvyšuje náročnost práce pro zaměstnance.“ To se podle jeho slov vyskytuje napříč celou republikou.

Martin Žárský oponoval tím, že s odbory společně identifikovali problém v informačních systémech i harmonogram sledování postupné kultivace systémů, aby se zaměstnanci nemuseli zabývat nestandardní činností. „Aplikace běží, jde jen o jejich kultivaci těch aplikací, které se týkají dávkových systémů.“

Neumann v závěru konstatoval, že v hodnocení situace mají odbory jiný názor než zaměstnavatel i ministerstvo práce. „Zaměstnavatel tvrdí, že dávky byly vyplaceny , ale my tvrdíme, že k tomu, aby cíl byl dosažen, je třeba vytvořit standardní podmínky pro výkon práce. A o tom jednáme.“

Už včera jsem informovali o tom, že stovky lidí zatím marně čekají na únorovou výplatu dávek hmotné nouze. K sociálně slabším se tentokrát prostřednictvím složenek nedostal například příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Podle náměstek generálního ředitele Úřadu práce Martina Žárského totiž došlo k chybě při tisku poštovní poukázky, kdy bylo zaměněno číslo popisné s číslem evidenčním.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme