Zeman věří v přijetí novely zákona o ČNB

Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman očekává, že novela zákona o České národní bance, kterou dnes prezident Václav Havel odmítl podepsat, bude schválena na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny. Havel zákonu vytýká, že neodůvodněně a v rozporu s Ústavou zasáhl do autonomního postavení centrální banky. Zeman má jiný názor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Kladu si otázku, zda to, že prezident jmenuje guvernéra ČNB bez konzultace s vládou či kýmkoli jiným, je v souladu s uzancemi členských zemí Evropské unie. Tam jmenování guvernéra probíhá často jiným způsobem," řekl dnes Zeman novinářům v Karlových Varech.

Zeman v novele zákona o ČNB ohrožení nezávislosti centrální banky nevidí. "Byl bych jako první proti tomu, aby centrální banka byla samoobsluhou, kam si vláda nebo někdo jiný chodí pro peníze," řekl. Avšak pět miliard korun, které ČNB investovala do rekonstrukce svého sídla, jsou částkou takového rozsahu, která by měla podléhat veřejné kontrole, řekl. Poukázal v této souvislosti na příklad Ústavního soudu, který - ač je rovněž nezávislou institucí - podléhá kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sněmovna v pátek přehlasovala díky poslancům ODS a ČSSD senátní veto a schválila vládní novelu zákona o ČNB v původním znění. Novela upravujevolbu guvernéra, viceguvernérů a členů bankovní rady ČNB, dělí rozpočet centrální banky na dva a v neposlední řadě mění platové podmínky guvernéra a jeho zástupců; měla by nabýt účinnost 1. ledna 2001.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme