POSLECHNĚTE SI: Zemětřesný roj na Chebsku pokračuje, otřesy doprovází hluboké hřmění

Další otřesy zaznamenávají lidé i měřicí přístroje na Chebsku. V pátek i v sobotu se objevují zemětřesení s magnitudou kolem tří. Podle Jany Doubravové z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR jde o zemětřesný roj, který bude zřejmě ještě pokračovat.

Cheb (Aktualizováno: 11:57 12. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek ukazuje záznam otřesů, které pořídila měřicí stanice Nový Kostel (NKC) do sobotního poledne. | Zdroj: Geofyzikální ústav Akademie věd České republiky

„Otřesy začaly ve čtvrtek a zatím neslábnou. Všechny jsou zatím pod magnitudou tři. Jak dlouho budou pokračovat, je těžké říct, ale protože jsou zatím všechny otřesy poměrně silné, je možné, že se nahromaděná energie uvolní rychle,“ řekla Doubravová.

Takto silné otřesy by žádné velké škody působit neměly, říká odbornice o chebském zemětřesení

Číst článek

Noční otřes překonal svou silou v sobotu dopoledne kolem desáté hodiny další. „Doposud nejsilnější otřes jsme zaznamenali ráno v 10 hodin a ta síla dosáhla magnituda 3,3. Otřesy pozorujeme už od čtvrtka a pořád se držely lehce pod hranicí magnituda 3,“ řekla Dobravová Radiožurnálu.

Hluboký dunivý zvuk

Nejsilnější noční otřes byl kolem půlnoci z pátku na sobotu. „Je to, jako když před barákem jezdí po hrbolaté cestě kamion,“ popsal projevy otřesů svědek, který bydlí několik kilometrů od epicentra zemětřesení.

To je v okolí Lubů u Chebu. Jako v minulých letech otřesy doprovází hluboké hřmění a následně se i otřásají skleničky nebo zahýbou lustry.

Zemětřesné roje se na Chebsku vyskytují pravidelně. Některé podle Doubravové trvají několik dní, jiné i půl roku. Poslední byl vloni na počátku léta. Poslední silnější otřesy zasáhly Chebsko v roce 2014.

„Hlášení máme hodně, ale o škodách zatím nevíme a při takové síle otřesů je ani nečekáme,“ dodala Doubravová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme