Americké demokraty povede Howard Dean

Americká Demokratická strana má nového předsedu. Stal se jím podle očekávání neúspěšný uchazeč o kandidaturu na prezidenta Howard Dean. Bývalý vermontský guvernér, od kterého si demokraté slibují obrození strany a její návrat do Bílého domu, neměl žádného protikandidáta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozkvetlý Washington | Foto: Miroslav Konvalina

Republikáni se diví, že si demokraté, kteří neovládají Bílý dům, Senát ani Sněmovnu reprezentantů, vybrali do svého čela bývalého guvernéra Vermontu. Howard Dean je tak nalevo, že může těžko přetáhnout vládnoucí straně váhavé voliče ze středu amerického názorového spektra.

Demokraté ale vysvětlují, že politika strany se tvoří v Kongresu a Dean je ideální muž na shánění peněz, koordinaci a organizační práci. Doposud demokraty vedl méně známý Terry MacAuliff, který se prosadil schopností dostat stranu z dluhů. Také Deanovi pomohlo ke zvolení to, že v předvolební kampani získal snadno velké peněžní prostředky od dárců zejména prostřednictvím internetu.

Bývalá ministryně zahraničí USA Madelaine Albrightová Českému rozhlasu řekla, že jak Deana zná, umí voliče inspirovat. Nejvlivnějšími demokraty zůstávají Hillary Clintonová, John Kerry, John Edwards a někteří guvernéři.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme