Americký prezident Obama představí plán na omezení emisí skleníkových plynů

Americký prezident Barack Obama dnes pravděpodobně představí plán na omezení dopadu klimatických změn. Očekává se, že navrhne i rozšíření projektů v oblasti obnovitelných energií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama po dopadení podezřelého Džochara Carnajeva ocenil práci policie | Zdroj: ČTK

Prezident Obama už v lednovém inauguračním projevu přislíbil konkrétní reakci na změny klimatu. Svou vizi představí na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu.

Obama chce vůbec poprvé zavést emisní limity závazné pro elektrárny v celých Spojených státech. Podle amerických statistik tvoří znečištění z uhelných elektráren 40 procent celkových emisí oxidu uhličitého a třetinu všech skleníkových plynů v zemi.

Očekává se, že prezident navrhne časový plán omezování emisí. Přesné cílové limity ale neoznámí. Uvedl to Bílý dům.

Americká vláda chce navíc zastavit financování výstavby nových uhelných elektráren v zahraničí, s výjimkou nejchudších zemí. K omezování emisí chce také přimět i největší světové znečišťovatele, například Čínu a Indii.

Velké americké energetické společnosti plán podporují. Republikáni s ním ale nesouhlasí. Poukazují na to, že důsledkem bude zvýšení poplatků za spotřebu energií.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme