Barroso nehodlá měnit složení budoucí Evropské komise

Stále napjatější atmosféra vládne v Evropském parlamentu. Už zítra se bude hlasovat o osudu nové Evropské komise a experti se shodují v tom, že výsledek se prakticky nedá předpovědět. Mnoho poslanců hodlá odmítnout celou komisi kvůli kontroverznímu Italovi Roccu Buttiglionemu. Designovaný šéf komise José Barroso dnes přitom opět zopakoval, že nehodlá dát Buttiglionemu jiné portfolio než justici a vnitro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso | Zdroj: ČTK

Buttiglione nadělal v Evropském parlamentu zlou krev konzervativními poznámkami o homosexuálech a o postavení žen. Barroso je ale neústupný a nechce některé frakce vyslyšet. Místo toho dnes opět ujišťoval, že jeho tým bude intenzivně bojovat proti všem formám diskriminace.

Dopoledne ve svém projevu poslancům slíbil, že se zasadí o vnik evropské agentury o občanské svobody a že bude prosazovat směrnici pro potírání jakékoliv diskriminace. "Jedna věc je jasná. Já osobně budu sám dohlížet na naše akce pokud jde o boj proti diskriminaci a lidská práva," prohlásil Barroso.

Barrosův postoj vyhovuje nejsilnější frakci, klubu Evropské lidové strany-Evropských demokratů. Ten bude hlasovat pro komisi, což platí i o jeho českých členech, potvrdil v plénu Jan Zahradil. "Měli bychom hledat konstruktivní řešení a pozitivní řešení, a ne se nechat vmanévrovat do krize. Proto pan Barroso bude mít podporu české delegace při klubu EPP-ED," řekl Zahradil.

Liberálové, kteří budou zřejmě rozhodující silou, jsou rozpolcení a chtějí ještě Barrosovy návrhy zvážit. Dnes se proto jejich klub s designovaným šéfem sejde. Vývoj je stále nevyzpytatelný a zítřejší hlasování bude velmi těsné.

Radiožurnál bude dnes v 18:20 přímo ze Štrasburku vysílat pořad Radiofórum, kde celou situaci detailně rozebere naše zpravodajka Pavla Kvapilová.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme