Barrosova jachtařská aféra dnes na půdě Evropského parlamentu

Šéf Evropské komise José Barroso bude odpoledne v bruselském sídle europarlamentu vysvětlovat svou loňskou dovolenou na jachtě. Skupině poslanců se totiž nelíbí fakt, že se nechal hostit řeckým miliardářem v době, kdy už byl nominovaný na post šéfa evropské exekutivy. A vadí jim, že měsíc poté dostal Latsis od komise souhlas k dotaci ve výši 10 milionů eur. Proto podali návrh na vyslovení nedůvěry Evropské komisi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jose Durao Barroso

Jose Durao Barroso | Foto: AFP

Prázdniny na moři

José Barrosa pozval na dovolenou na luxusní jachtě jeho přítel z ženevských universitních studií Spiros Latsis - magnát, který patří mezi největší boháče na světě, žije ve Švýcarsku a je pokračovatelem řecké loďařské dynastie. Barroso nebyl první, kdo se svezl na jeho jachtě. Takovou zkušenost má za sebou i bývalý americký prezident George Bush nebo princ Charles. Latsisova skupina se angažuje v bankovnictví, ropě a námořní dopravě. Celá záležitost vyplula na povrch v dubnu. Tehdy média referovala o interpelaci britského euroskeptika, poslance Evropského parlamentu Nigela Farage, který zjistil, že se nechal předseda komise takto pozvat a hostit. Výlet měl mít podle německého deníku die Welt hodnotu zhruba 20 tisíc eur (asi 600 tisíc našich korun).

Barroso byl přitom tehdy - tedy v srpnu - designovaným předsedou komise. Reakce evropské exekutivy vyzněla v tomto duchu: soukromý pobyt u přátel není možné považovat za dar nebo střet zájmů. Platí určitá ustanovení - členové komise by měli při svém působení v Bruselu dodržovat pravidlo, že nebudou přijímat dárky v hodnotě větší než 300 eur a že se vyvarují rozhodování ve věcech, se kterými byli v minulé kariéře spojeni. Pokud jde o kontakty mezi Latsisem a EK, evropská exekutiva nejdřív popírala jakékoliv styky s jeho skupinou. Později se ale ukázalo, že jedna banka z jeho impéria obstarávala v letech 1999 až 2004 převod peněz z evropských fondů do Řecka.

Farage: Barroso to musí vysvětlit

Někteří členové EP nechtějí nechat případ usnout. Právě proto přišla skupina 77 poslanců s návrhem na vyslovení nedůvěry Evropské komisi. To totiž považují za jediný způsob, jak Barrosa přitlačit k tomu, aby okolnosti svých prázdnin vysvětlil. Pod nápad se přitom podepsali i tři čeští europoslanci - komunisté Miloslav Ransdorf a Vladimír Remek - a také Vladimír Železný z frakce Nezávislost/Demokracie.

Debata začne v 15 hodin odpoledne a měla by trvat zhruba hodinu. Promluví autor návrhu Nigel Farage a pak sám José Barroso. Zatím není jasné, jestli se vzápětí dostane pod palbu otázek europoslanců nebo ne. Předpokládá se nicméně, že Barrosa by měli doprovázet všichni členové Evropské komise. Podle mluvčí evropské exekutivy Françoise Le Bail je to z jejich strany gesto solidarity s Barrosem. Nečeká se ale, že by do debaty vstupovali. Předkladatelé jsou ochotni návrh na hlasování o nedůvěře komisi stáhnout - ale jenom pokud je dnes Barroso uspokojí a pokud se zavedou jasnější pravidla pro přijímání hodnotných darů.

Etický výbor?

Barroso už dříve napsal předsedovi parlamentu Josepu Borrellovi, že ve své prázdninové plavbě nevidí žádný problém, protože to byla jeho soukromá záležitost. Navrhl ale aby vznikl "etický výbor" pro zkoumání možných střetů zájmů ve všech evropských institucích. Místopředseda parlamentu Miroslav Ouzký z ODS se na to dívá takto: "Jasná pravidla pro politika jsou vždycky jednodušší, než ex-post se snažit vysvětlovat něco, co se v tu chvíli etické nezdá být. Ale jestli by na to měl být přímo zřízen výbor, tam já bych byl velmi opatrný." Poslanec za ČSSD Libor Rouček to vidí takto: "Je-li skutečně jeho dlouholetým přítelem, řeknu to otevřeně, neviděl bych to jako střet zájmů."

Další postup

Procedurální pravidla jsou následující: o návrhu se může hlasovat až na dalším, červnovém plenárním zasedání - což bude ve Štrasburku. To proto, že tato bruselská schůze je dvoudenní a podle Jednacího řádu EP musí mezi rozpravou o vyslovení nedůvěry a hlasováním o něm uplynout aspoň 48 hodin. Barrosův tým ale nemá velké obavy o svůj osud. Lídři velkých frakcí dali najevo už dřív, že se za tento návrh nepostaví.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme