Belgii ochromila generální stávka

Chaotický den zažívají Belgičané. Běžný chod země totiž narušila generální stávka. Tu organizuje socialistická odborová centrála. Na vládě si chce tímto způsobem vynutit další ústupky v jednáních o předčasném odchodu do důchodu a o financování sociálního zabezpečení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brusel | Foto: europa.eu.int

Obdobnou stávku Belgie zažila naposledy před 12 lety. I tentokrát omezilo program veřejnoprávní rádio a stejně tak v televizi čeká diváky černá obrazovka s informačním titulkem.

Noviny dostanete jenom včerejší a nedočkáte se ani dopisů ve schránce. Na zavřené dveře narazíte i u některých obchodů, hlavně supermarketů. O paralýze se dá mluvit pokud jde o železniční dopravu - zastavily se všechny vlaky, včetně těch do Paříže a Londýna.

V depech také zůstala většina autobusů, tramvají a souprav metra. Tato stávka je předehrou před závěrečným kolem vyjednávání. Socialistické odbory takto přitvrdily, aby si ještě vymohly na kabinetu větší závazky při financování sociálního zabezpečení.

Schůzka s vládou Guy Verhofstadta a zaměstnavateli se plánují na zítřek a v úterý by měl premiér předat příslušný balík návrhů parlamentu. Jak sám řekl, svou reformu udělá s odbory, pokud to bude možné a nebo také bez nich, pokud to bude nutné.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme