Belgii ochromila generální stávka

Chaotický den zažívají Belgičané. Běžný chod země totiž narušila generální stávka. Tu organizuje socialistická odborová centrála. Na vládě si chce tímto způsobem vynutit další ústupky v jednáních o předčasném odchodu do důchodu a o financování sociálního zabezpečení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brusel

Brusel | Foto: europa.eu.int

Obdobnou stávku Belgie zažila naposledy před 12 lety. I tentokrát omezilo program veřejnoprávní rádio a stejně tak v televizi čeká diváky černá obrazovka s informačním titulkem.

Noviny dostanete jenom včerejší a nedočkáte se ani dopisů ve schránce. Na zavřené dveře narazíte i u některých obchodů, hlavně supermarketů. O paralýze se dá mluvit pokud jde o železniční dopravu - zastavily se všechny vlaky, včetně těch do Paříže a Londýna.

V depech také zůstala většina autobusů, tramvají a souprav metra. Tato stávka je předehrou před závěrečným kolem vyjednávání. Socialistické odbory takto přitvrdily, aby si ještě vymohly na kabinetu větší závazky při financování sociálního zabezpečení.

Schůzka s vládou Guy Verhofstadta a zaměstnavateli se plánují na zítřek a v úterý by měl premiér předat příslušný balík návrhů parlamentu. Jak sám řekl, svou reformu udělá s odbory, pokud to bude možné a nebo také bez nich, pokud to bude nutné.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme