Lukašenko bude pošesté kandidovat na prezidenta. Rusku slíbil další bezplatné užívání dvou základen

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se příští rok bude znovu, už pošesté, ucházet o nejvyšší ústavní funkci. Kandidaturu v prezidentských volbách 2020 oznámil na páteční tiskové konferenci v Minsku. Řekl také, že Bělorusko příští rok prodlouží smlouvu s Ruskem o bezplatném fungování dvou ruských vojenských základen na běloruském území a že není proti vytvoření společné měny.

Minsk (Aktualizováno: 15:17 1. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | Zdroj: Reuters

Lukašenko je ve funkci od roku 1994 a spolu s kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem je prezidentským veteránem postsovětského prostoru. „Všechno bude podle zákona. S přihlédnutím k mému nynějšímu stavu a vzhledem k situaci země a vztahu (lidí) k mé osobě, nemohou na místo prezidenta nekandidovat,“ řekl novinářům.

Přesné datum prezidentských voleb oznámí Lukašenko během příštích několika měsíců.

„Na běloruském území jsou dvě ruské základny. Kolik za ně (Rusko) platí? Nic. Doslova za rok bude zapotřebí uzavřít novou smlouvu. Jak říkám, od Rusů nevezmeme ani kopějku,“ prohlásil prezident.

Rusko má v Bělorusku základny s radarovou stanicí a komunikačním centrem pro námořní síly. V roce 2009 se obě země dohodly na zřízení společné protivzdušné obrany. Ruská armáda začala na konci roku 2013 využívat běloruskou leteckou základnu v Baranavičy na západě země, záměr Moskvy vybudovat v Bělorusku vlastní leteckou základnu ale Minsk odmítá.

Geopolitické úklady

Ruské vedení v poslední době stále silněji projevuje zájem o těsnější sblížení s Běloruskem, s nímž ho spojuje smlouva o takzvaném Svazovém státu, politickém útvaru, který obě země před 20 lety formálně vytvořily.

Podle spekulací za údajnou snahou spojit Rusko a Bělorusko stojí zájem Vladimira Putina zajistit si další prezidentský mandát po vypršení toho nynějšího v roce 2024, kdy už na úřad ruského prezidenta nebude moci kandidovat.

Napjaté vztahy Ruska a Běloruska: Lavrov popřel ‚geopolitické úklady‘ proti západnímu sousedovi

Číst článek

Lukašenko ruské námluvy letos v lednu označil za „geopolitické úklady“ motivované snahou Kremlu zmocnit se běloruského souseda. Vojenské spojenectví s Ruskem ale nezpochybňuje a prohloubení hospodářské integrace se nebrání.

Na páteční tiskové konferenci připustil vytvoření nové společné měny, jejíž emisní středisko by mohlo být v Rusku.

„Jsme pro. Bude to samozřejmě rubl, vy máte rubl, my máme rubl. Ale nebude to ruský ani běloruský rubl, bude to náš společný rubl,“ vysvětlil prezident své měnové záměry. „Kde bude emisní centrum, není důležité. Ať je to v Petrohradu, narodil se tam Putin,“ vzkázal Lukašenko do Moskvy.

Svou orientaci na spolupráci s Ruskem minský režim nezmění, potvrdil prezident. „(Na Západě) nás nečekají, nepotřebují nás tam. Příkladem je Ukrajina. Mohou nás ale velmi silně zneužít proti Rusku. Tohle zneužívání nás už unavuje. Nutí nás jít tam, kam nechceme. Jsme vzdělaní lidé a budeme se chovat podle toho,“ konstatoval Lukašenko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme