Běloruský prezident odvolal premiéra a šéfa centrální banky

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odvolal premiéra Michaila Mjasnikoviče, ekonomické ministry, šéfa centrální banky a ředitele některých velkých společností. Podle informace zveřejněné na prezidentském webu Lukašenko novým předsedou vlády jmenoval Andreje Kobjakova a do čela Národní banky Pavla Kallaura. Změny provedl zjevně v souvislosti s ekonomickou krizí způsobenou pádem ruského rublu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | Zdroj: Reuters

Kobjakov, kterému je 54 let, byl v minulosti mimo jiné vicepremiérem a velvyslancem v Rusku. Od roku 2012 byl vedoucím prezidentské kanceláře. V této funkci ho z rozhodnutí Lukašenka nyní nahradí Alexandr Kosin.

Podle běloruské ústavy premiéra jmenuje prezident se souhlasem dolní komory parlamentu. Tento souhlas mají poslanci dát do dvou týdnů od návrhu předloženého hlavou státu.

Lukašenko rovněž vyměnil ministry hospodářství a průmyslu a také řídící pracovníky řady velkých podniků, jako je Minský automobilový závod, firma Belšina vyrábějící pneumatiky nebo Minský motorový závod.

Pokles rublu vyvolal v zemi paniku

Agentura AFP v souvislosti s těmito změnami poznamenala, že i když běloruský rubl není oficiálně napojen na ruskou měnu, jejíž hodnota v poslední době dramaticky klesla, je Bělorusko na Rusku silně hospodářsky závislé. Proto je velmi citlivé na veškeré otřesy ruské ekonomiky způsobené západními sankcemi a pádem ceny ropy.

Pokles ruského rublu vyvolal v Bělorusku skutečnou paniku mezi obyvatelstvem, které začalo rychle skupovat dolary. Centrální banka ve snaze tento vývoj zastavit zavedla dočasnou třicetiprocentní přirážku na nákup veškerých valut.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme