premiér

Nejnovější zprávy

| ČTK |Zprávy z domova

Sněmovna mě obviňuje bez důkazů, píše Babiš. Chtějí mě soudit, je to lynč

DOPIS V ČLÁNKU. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že ho Poslanecká sněmovna bez důkazů obviňuje z daňových podvodů. Chce ho prý i soudit, takové jednání pak označuje za lynč. Vicepremiér to napsal v dopisu, kterým odpovídá premiérovi a šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi na výzvu k vysvětlení svých příjmů a finančních transakcí. Sobotku zároveň vyzval, aby se od jednání sněmovny distancoval.

Poslanci chtějí telekomunikační novelu stihnout do voleb. Zůstanou i 'podpultové' smlouvy

| ČTK |Zprávy z domova

Novela telekomunikačního zákona bude projednána ve zkráceném termínu. Shodli se na tom zástupci parlamentních stran. Norma má posílit práva spotřebitelů a zajistit plynulý přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Novelu příští týden projedná vláda a legislativním procesem by měla projít před koncem volebního období. Po jednání to uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Kvůli rozhovoru s maďarským premiérem Orbánem přišlo o práci pět lidí. Někdo ho před tiskem 'vylepšil'

V jednom z maďarských regionálních deníků vyšel překvapivý vánoční rozhovor s premiérem Viktorem Orbánem. Z úst maďarského premiéra v něm zazněly věty, které by od něj asi nikdo nečekal. Jak se později ukázalo, někdo totiž interview „vylepšil" a připsal do něj slova, která Orbán neřekl. Připadem se začala zabývat policie.

|Anna Kottová |Zprávy z domova

Úspěchy vlády? Vyšší minimální mzda, bezpečnost i čerpání eurofondů, bilancoval Sobotka

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve středu bilancoval práci své vlády. Česku podle něj přinesla politickou i ekonomickou stabilitu. Daří se zvyšovat životní úroveň, rostly mzdy a snižuje se nezaměstnanost. Sobotka si také chválil čerpání peněz z fondů Evropské unie a vyšší výdaje na obranu. Bilancování následně kritizoval předseda ODS Petr Fiala.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Další rok Sobotkova premiérování: Kauza Altner, volební prohry, odvolání Dienstbiera s Němečkem

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má za sebou další rok ve funkci. Rok, ve kterém jeho strana prohrála soud s právníkem Zdeňkem Altnerem a ztratila vedení v sedmi krajích. V Senátu získala jen dva mandáty, což je třetí nejhorší výsledek ve volbách do horní parlamentní komory. Podle premiéra potřebuje sociální demokracie změny, a tak reagoval výměnou sociálně demokratických ministrů zdravotnictví a lidských práv.

| ČTK |Zprávy ze světa

Chtěl se rozejít s minulostí a reformovat Itálii. Kdo je odcházející Matteo Renzi?

Matteo Renzi oznámil, že podá demisi, a to po těžké porážce v nedělním referendu o reformě ústavy. V čele italské vlády stál necelé tři roky. Reformu, která měla zjednodušit systém vládnutí v zemi, hájil jako nutnou pro zjednodušení fungování politického systému země. Sám se rozhodl s výsledkem spojit svou budoucnost, což de facto přeměnilo hlasování v plebiscit o něm coby předsedovi vlády. Jaká byla cesta nejmladšího italského premiéra do čela vlády?

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Italové budou v referendu hlasovat o změnách ústavy. Premiér by získal nové pravomoci

Itálie bude už v neděli rozhodovat v referendu o ústavních změnách. Hlasování vyvolal premiér a předseda vládnoucí Demokratické strany Matteo Renzi. Jeho návrh omezuje vliv Senátu a naopak posiluje Poslaneckou sněmovnu. Předseda vlády by v případě schválení navíc získal nové pravomoci, ať už směrem k parlamentu nebo prezidentovi. Pokud ale neuspěje, může to znamenat konec jeho politické kariéry.

| ČTK |Zprávy z domova

Premiér i ministr vnitra podporují růst platů u policie. Večer budou o navýšení jednat s odboráři

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podporují další růst platů u policie a hasičů. Ministerstvo vnitra připravuje novelu služebního zákona, která má zlepšit podmínky pro práci u bezpečnostních sborů. Premiér a ministr vnitra to řekli ve čtvrtek novinářům. O zvyšování platů budou večer mluvit s odboráři, kteří chtějí předsedovi vlády předat petici s více než 20 tisíci podpisy.

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Je to nesmysl, který by oslabil ČSSD. Sobotka odmítá oddělit funkci premiéra a předsedy strany

S nápadem na rozdělení funkce předsedy vlády a šéfa sociálních demokratů přišel jihočeský hejtman Jiří Zimola. Časopisu Týden řekl, že oddělit tyto funkce je jediné řešení, které může fungovat. To ale odmítá řada vlivných sociálních demokratů včetně premiéra Bohuslava Sobotky, který to uvedl ve vyjádření pro Český rozhlas. Strana se v poslední době potýká s odlivem voličů a zvažuje, jakým směrem se vydá pro příští sněmovní volby.