Bílý dům zveřejní tajnou zprávu ze srpna 2001

Bílý dům hodlá uveřejnit prozatím tajnou zprávu, ve které prezident George Bush obdržel 6. srpna 2001 od zvláštních služeb informaci o záměru Usámy bin Ládina podniknout ve Spojených státech teroristický útok. Oznámil to mluvčí Bílého domu Dan Bartlett. O této zprávě mluvila ve čtvrtek před vyšetřovací komisí, která se zabývá atentáty z 11. září, prezidentova poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

WTC se řítí k zemi

Podle ní informace hovořila o úmyslu bin Ládina zaútočit ve Spojených státech, ale nebyla dost konkrétní, aby bylo možno předpovědět místo a způsob provedení atentátů. Komise má za to, že zpráva může objasnit rozsah vědomostí, které měl Bush v týdnech před tragickými útoky. Kvůli tomu naléhala na její zveřejnění. Varovnou zprávu označila Riceová jen za historický dokument, který podle ní varováním nebyl.

Prezident Bush byl 6. srpna 2001 jako každý den informován na pravidelném brífingu zpravodajských služeb o bezpečnostní situaci v zemi. Déle než měsíc před osudnými útoky se mu na stůl dostalo varování s titulem "Bin Ládin rozhodnut zaútočit uvnitř Spojených států". Podrobnosti z dokumentu budou zveřejněny příští týden.

Opoziční demokraté obviňují republikánskou administrativu, že od nástupu k moci v lednu roku 2001 až do zářijových atentátů nebrala hrozbu terorismu dost vážně.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme