Britové zahájí v jižním Atlantiku poslední pokus, jak vyhubit krysy na ostrově Jižní Georgie

Na odlehlém ostrově Jižní Georgie v Atlantickém oceánu začíná poslední fáze operace na vyhubení agresivních krys a myší. Jde o vyvrcholení údajně největší deratizace v dějinách. Jejím cílem je zbavit ostrov hlodavců, kteří ničí unikátní kolonie mořských ptáků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krysa obecná (Rattus rattus)

Krysa obecná (Rattus rattus) | Foto: SINC, Lise Ruffino

Mezinárodní expedici s názvem ‚Team Rat‘ zastřešuje univerzita ve skotském Dundee. Za mimořádně složitých klimatických podmínek mají piloti ze tří vrtulníků shodit na ploše 360 kilometrů čtverečních celkem 95 tun jedu.

„Jsou tam 3000 metrů vysoké hory a vítr, který z nuly zesílí během 15 minut na 140 kilometrů v hodině. Kromě prudkých turbulencí je velkou hrozbou taky tvorba ledovky na vrtulnících," řekl Českému rozhlasu někdejší vojenský pilot George Phillips.

Tři čtvrtiny rozlohy Jižní Georgie tvoří ledovce a sněhová pole. Jen těsně u pobřeží se drží malé ‚kapsy‘ vegetace a právě tam se hlodavci návnadou s účinným jedem hubí.

Vědci chtějí vrátit ostrov do doby před dvěma a půl staletími, než tam velrybáři a lovci tuleňů zavlekli agresivní hlodavce.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme