Bush vyzval Američany, aby šetřili benzinem

Američané musejí začít šetřit benzinem. Alespoň je k tomu vyzval prezident George Bush. Po řádění hurikánů Katrina a Rita je jeho vláda připravena otevřít kohoutky strategických ropných rezerv a uvolnit tak napětí na trhu, pokud to bude nutné. Svůj díl odpovědnosti by měli podle Bushe ukázat také běžní Američané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená rafinerie v Texasu | Zdroj: ČTK

Na dálnicích v Texasu, ze kterých jsou vidět ropné těžní věže, upozorňují světelné tabule motoristy na nedostatek benzinu. Hurikán Rita na jihu USA nezpůsobil rafinérskému průmyslu žádné katastrofální škody, ale produkce pohonných hmot citelně klesla. Nyní nepracuje 16 rafinérií.

Hurikány podle Bushe ukázaly, že je nutné stavět nové rafinerie, mezitím by však měli motoristé s benzinem šetřit. Vyzval proto Američany, aby nejezdili zbytečně auty, aby jich v jednom autě jezdilo více, nebo aby používali městskou dopravu. "Bouře ukázaly, jak křehká je rovnováha nabídky a poptávky v Americe," uvedl Bush.

Tato první výzva ale příliš nezabrala a aut v Texasu jezdí na silnicích stejně jako jindy. Některé školy jsou uzavřeny a úřady doufají, že ušetří nejen naftu do autobusů, ale také benzin v autech rodičů.

Poslední nová americká rafinerie se otevírala před třemi desetiletími. Nedostatek zpracovatelských kapacit je přitom nyní jednou z nejvýznamnějších příčin rekordně vysokých cen ropy a benzinu. Přispět k výstavbě nových rafinerských provozů musí podle Bushe i legislativa, například tím, že zmírní restriktivní ekologické předpisy.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme