Česká a slovenská vláda se sejdou u společného stolu. Řeč bude i o účtenkové loterii

Na společných zasedáních se česká vláda schází jen s kabinety tří jiných zemí – Polska, Izraele a Slovenska. Právě do Bratislavy v pondělí jede premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Kromě stálic česko-slovenských vztahů, jako jsou dopravní spojení nebo spolupráce v obraně, bude řeč taky o důležitých výročích roku 2018.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico v Praze | Foto: Filip Jandourek

Slovenský premiér Robert Fico už letos v červnu při návštěvě Česka zopakoval, že chce, aby stejně hladké jako česko-slovenské vztahy, bylo i dopravní spojení mezi oběma státy. V tomto směru by podle něj pomohla třeba modernizace železniční trati mezi Brnem a Bratislavou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovensko a česko čeká společné jednání. Obě země před sebou mají také významná výročí.

Česko je druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Slovenska, premiér Fico by ale v zemi rád viděl ještě víc českých investic. Premiér Sobotka se naopak v Bratislavě bude ptát, jestli už má slovenská vláda jasno v tom, jaké stíhačky nahradí stávající Migy 29. Právě na stále odkládané výměně slovenských strojů podle Sobotky vázne projekt společné ochrany česko-slovenského vzdušného prostoru.

Shoda na migrační politice

Inspiraci pro Česko vidí premiér každopádně ve slovenských nápadech v boji proti daňovým únikům. Líbí se mu třeba účtenková loterie, kterou Slovensko zavedlo před několika lety. „Znamená to osvětu lidí k tomu, aby si skutečně brali účtenky. Proto si myslím, že je to dobrý projekt,“ řekl premiér.

Podobný názor mají obě vlády i na evropskou migrační politiku, kde podporují maximální ochranu vnější hranice Evropské unie. Bratislavské jednání kabinetů tak má znovu podpořit vznik společné evropské pohraniční a pobřežní stráže i evropské armády.

Během jednání premiérů přijde řeč taky na důležitá výročí roku 2018. Obě země čeká výročí Pražského jara, kromě toho oslaví 25 let od vzniku své novodobé státnosti i 100 let od vzniku Československé republiky. Praha s Bratislavou si tak v jednom roce slavnostně připomenou začátek i konec společného státu.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme