Čína po třech letech uvolňuje proticovidová opatření. Domy v karanténě nesmí mít zablokované východy

Čína skoro po třech let částečně uvolňuje přísná protikoronavirová opatření, která ohrozila ekonomický chod země, vedla k frustraci ve společnosti a nedávno vyvolala vlnu protestů. Lidé, kteří mají jen lehké příznaky covidu-19 a pacienti zcela bez symptomů budou moci nově strávit izolaci doma. Ve středu to oznámila Národní zdravotní komise.

Peking (Aktualizováno: 10:52 7. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v hongkongském metru nosí roušky během další vlny šíření koronaviru v Číně

Lidé, kteří mají jen lehké příznaky covidu-19 a pacienti zcela bez symptomů budou moci nově strávit izolaci doma | Foto: Lam Yik | Zdroj: Reuters

Školy, kde se covid nešíří, budou muset obnovit prezenční výuku. Pro cestování po Číně a pro přístup na veřejná místa, s výjimkou například domovů pro seniory či jeslí a školek, nebude již potřeba prokazovat se negativním testem na koronavirus. 

Komise uvedla, že většina nakažených má mírný průběh nebo se u nich příznaky neprojeví vůbec. Lidé se v takovém případě „mohou izolovat doma a sledovat svůj zdravotní stav, a pokud se jejich stav zhorší, mohou se přesunout k léčbě do určených nemocnic“.

Čína nulovou toleranci covidu neudrží. Narušuje to chod celé společnosti, míní biochemik Cihlář

Číst článek

Lidé s pozitivním testem na koronavirus byli doposud nuceni trávit izolaci v karanténních centrech nebo kvůli jedinému pozitivnímu případu končily celé obytné komplexy v uzávěře. Obytný blok byl obehnán plotem střeženým hlídači. 

Národní zdravotní komise ve středu uvedla, že je potřeba přesně určovat vysoce rizikové oblasti v jednotlivých budovách, na patrech nebo v domácnostech a uzávěra se nesmí bez rozmýšlení týkat například celých obytných komplexů.

V domech, na které se vztahuje karanténa, nesmí být zablokované únikové východy a všichni musejí mít neomezený přístup k lékařské pomoci, uvedla také komise. Uzávěry nesmějí trvat déle než pět dní, pokud nejsou odhaleny další případy infekce, dodala ve svém seznamu pravidel pro rozvolnění.

Minimalizovat dopady na ekonomiku

Národní zdravotní komise rovněž oznámila, že lékárny již nemají dovoleno omezovat nákup léků na horečku, kašel a bolesti v krku. Místní vlády nesmějí nařizovat plošné testování na covid. Rozsah a frekvence testování by měly být postupně omezovány. Regiony se mají naopak soustředit na zvýšení proočkovanosti občanů starších 60 let.

Agentura Reuters připomíná, že Čína ke covidu-19 ještě nedávno přistupovala jako k nemocem, jako je mor nebo cholera, nicméně čínští činitelé minulý týden uznali, že nákaza už není tak nebezpečná.

Ekonom: Čínští komunisté kvůli demonstracím o moc nepřijdou. Možná se ale pokusí zbavit Si Ťin-pchinga

Číst článek

O posledním listopadovém víkendu se v Číně konaly nebývalé protesty proti restrikcím souvisejícím s covidem-19. Rozbuškou byl smrtící požár v hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, Urumči.

Kvůli pandemickým opatřením se totiž údajně lidé nemohli dostat z hořící budovy ven a záchranáři zase nemohli k nim, což čínské úřady popírají.

Místní úředníci musejí „přijmout přísná, cílená opatření k maximální ochraně bezpečnosti a zdraví občanů, ale zároveň minimalizovat dopady epidemie na ekonomický a společenský rozvoj“, uvádí se v prohlášení Národní zdravotní komise.

Dosavadní politika nulového covidu zpomalila růst čínské ekonomiky a vážně narušila globální dodavatelské řetězce.

Čína, kde žije 1,4 miliardy lidí, zaznamenala za posledních 24 hodin 20 764 nových případů nákazy koronavirem, převážně asymptomatických. Minulý týden denní přírůstek přesáhl 40 000, což byla rekordní hodnota.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme