Debata o eutanazii rozdělila britský parlament

Sněmovna lordů v Londýně zablokovala kontroverzní návrh zákona, který by umožnil lékařům pomoci pacientům s nevyléčitelnou chorobou ukončit život. V posledních čtyřech letech byl podobný návrh debatován již čtyřikrát. Britská vláda je v této otázce neutrální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Lord Joel Joffe, který návrh inicioval, použil jako předlohy existující zákon amerického státu Oregon. Podle jeho návrhu by bylo zapotřebí dvou lékařů, kteří by předepsali smrtící narkotikum pacientovi, jenž by si je naordinoval sám.

Debaty se zúčastnilo přes osmdesát členů horní sněmovny. Lord Joffe řekl, že nemůžeme nečinně přihlížet tomu, aby pokračovalo neúnosné utrpení pacientů s nevyléčitelnou chorobou pro dobro společnosti jako celku.

Proti tomuto názoru se postavila většina, která argumentovala, že život je posvátný a není na člověku, aby rozhodoval o jeho ukončení. Návrh byl zamítnut, ale podle zasvěcených pozorovatelů se o něm bude debatovat znovu snad již na podzim.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme