Desetitisíce křesťanů zamířily do Svaté země

Do Jeruzaléma v Izraeli letos přijely před velikonočními svátky desetitisíce křesťanů z celého světa. Izrael také slaví své židovské svátky Pesah. Vše se odehrává za mimořádných bezpečnostních opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velikonoce v Jeruzalémě | Foto: ČTK/AP

Izrael uzavřel hranice se Západním břehem Jordánu a pásmem Gazy na celou dobu svátků. Povolil příjezd pouze několika tisícům palestinských křesťanů z Betléma, mezi kterými ještě nikdy nebyl sebevražedný atentátník. V ulicích měst, zejména Jeruzaléma a Tel Avivu, jsou všudypřítomné policejní hlídky. Hlavně na místech, kde se zdržuje velké množství lidí.

Židé, kteří tvoří 82 procent izraelských občanů, slaví Pesah - svátek nekvašených chlebů, macesů - formou pikniků, povětšinou v přírodě. Připomínají si tak mnohaletých přechod svých předků přes poušť, kdy nemohli nechat těsto vykvasit. Většinu židovského obyvatelstva ale tvoří světsky, méně nábožensky založení lidí, a proto se paradoxně v restauracích zkonzumuje více piva, které by mělo být také zakázáno, než jindy

Letos se velmi výrazně zvýšil počet křesťanů z Evropy a ze světa, kteří přijeli slavit Velikonoce do Svaté země. V Izraeli se totiž podařilo bezpečnostními opatřeními a stavbou ochranné bariéry téměř vyloučit nebezpečí sebevražedných atentátů palestinských radikálů.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme