Dohoda o rozmístění mezinárodních sil podepsána

Afghánští a briští představitelé podepsali dohodu o rozmístění mezinárodních sil v Afghánistánu. Jejich úkolem bude pomáhat při dodržování bezpečnosti v této válkou zničené zemi. Dohodu před konečným formálním schválením musejí ještě posoudit všechny státy, které přispějí svými vojáky do mezinárodních sil. Mise pod mandátem OSN má mít asi 3 tisíce vojáků a svou účast v ní přislíbila i Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci | Foto: USMC

Na dvou vojenských základnách v Afghánistánu by se měli začít zabydlovat vojáci z mezinárodních mírových jednotek. Kromě Britů, kteří oficiálně zahájili svou misi v Kábulu už 22. prosince, přijíždějí teď holandští a němečtí vojáci. Afghánská vláda už připravila dohodu, která rozmístění mezinárodních mírových sil umožňuje.

Američtí specialisté mezitím v Kandaháru pokračují ve výsleších asi 140 zatčených příslušníků al-Káidy a Talibanu, od kterých chtějí zjistit informace o osudu Usámy bin Ládina. Ten je podle amerických tajných služeb stále naživu. Tvrdí to šéf zvláštního výboru pro zpravodajské služby amerického Senátu Bob Graham. O místě bin Ládinova pobytu se ale stále nic neví.

Více než sto lidí údajně zahynulo v pondělí při americkém bombardování vesnice ve východním Afghánistánu. Podle jednoho z vesničanů se na útoku podílel bombardér B-52 a dva vrtulníky. Kvůli rozsahu škod je obtížné oběti identifikovat. Mluvčí centrálního velení amerických ozbrojených sil řekl, že Pentagon incident prošetřuje

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme