Druhé kolo francouzských voleb do Národního shromáždění

Ve Francii se koná druhé kolo parlamentních voleb. Na 41 miliónů Francouzů má možnost rozhodnout o tom, jaké bude pro příštích pět let složení dolní komory - Národního shromáždění. Favoritem je pravice podporující prezidenta Jacquesa Chiraca, která před týdnem vyhrála první kolo. Pokud se potvrdí předpovědi analytiků, skončí soužití pravicového prezidenta s levicovou vládou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eiffelova věž | Foto: www.mediterranean.com

Pro výsledky druhého kola bude zřejmě rozhodující, jak se zachovají voliči, kteří nepřišli hlasovat v prvním kole.

Zájem voličů o parlamentní volby je dnes podle dosavadních informací jen o pár desetin procenta vyšší než v prvním kole minulý týden. V druhém kole přišlo během dopoledne hlasovat 20 procent voličů. První kolo přitom poznamenala rekordní volební neúčast, která dosáhla pětatřiceti a půl procenta.

Francouzi jsou podle analytiků zmoženi letošním volebním maratónem, který začal před osmi týdny hlasováním o budoucím prezidentovi. Ti odhodlanější tak dnes míří do volebních místností už počtvrté během dvou měsíců.

Milan Kopp, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme