Emiráty přerušily vztahy s Talibanem

V Afghánistánu propukly boje mezi vládním hnutím Taliban a opozičními jednotkami Severní koalice. Protitalibanská opozice žádá mezinárodní společenství o vojenskou pomoc. Taliban dnes oznámil, že sestřelil blíže neurčený letoun. Podle původního tvrzení mělo jít o americké nepilotované špionážní letadlo. Pak Taliban prohlásil, že to byl vrtulník opozičních jednotek. V zemi hrozí propuknutí humanitární krize, protože okolní státy nechtějí přijímat další afghánské uprchlíky. Diplomatické vztahy s Talibanem dnes přerušily Spojené arabské emiráty - jeho vládu tak už uznává jen Saúdská Arábie a Pákistán.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z afghánsko-pákistánské hranice uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš, opoziční Severní spojenectví ovládá necelých deset procent afghánského území - samo ale proti Talibanu nic nezmůže. Má pouze 15 tisíc vojáků bez těžké výzbroje. Na rozdíl od Talibanu nevlastní ani žádná letadla, jen osm přepravních helikoptér. Jednu z nich dnes měly vládní jednotky sestřelit, což ale opoziční koalice odmítá. Samotný Taliban ústy svého ministra obrany sdělil, že se jednalo o nepilotované výzvědné letadlo, které ale nebylo identifikováno. V Afghánistánu hrozí vypuknutí humanitární krize. Uprchlíky už odmítají přijmout Írán, Tádžikistán i Pákistán. Z kábulských nemocnic se ozývají prosby o pomoc - léky prý mají jen na měsíc.

Silnější boje mezi jednotkami Talibanu a Severního spojenectví hlásí z blízkosti afghánsko-tádžické hranice i zpravodaj Petr Voldán. Poblíž hranice se údajně shromáždilo na 12 tisíc příslušníků jednotek Talibanu. Afghánská protitalibánská opozice žádá Spojené státy, aby urychlily akce proti bin Ládinovi a základnám teroristů. Nový lídr protitalibanské koalice, generál Muhammad Fahím jedná o nynější situaci v Dušanbe s vojenskými představiteli Tádžikistánu.

Spojené arabské emiráty přerušily diplomatické vztahy s vládou fundamentalistického hnutí Taliban v Afghánistánu. Rozhodnutí má okamžitou platnost. Nejmenovaný činitel ministerstva zahraničí emirátů řekl, že se v uplynulých dnech marně pokoušeli Taliban přesvědčit, aby se podvolil rezoluci Rady bezpečnosti OSN a vydal Úsamu bin Ládina, který je podezřelý z teroristických útoků na Spojené státy. Protože Taliban svým negativním postojem ohrožuje celosvětový mír, nevidí Spojené arabské emiráty důvod, aby pokračovaly v diplomatických vztazích s Afghánistánem. Vládu Talibanu tak uznávají už jen Pákistán a Saúdská Arábie.

Pákistán oznámil, že přerušení styků s Talibanem neplánuje. Zdůvodnil to tím, že při komunikaci mezi Talibanem a zbytkem světa hraje klíčovou roli. V zemi zatím dále rostou protiamerické nálady - na kontě už mají první mrtvé. Čtyři lidé zahynuli při pouličních nepokojích v Karáčí. Desítky tisíc lidí tam protestovaly nejen proti Spojeným státům, ale i proti vlastní vládě generála Parvíze Mušarafa, která přislíbila podporu americkým vojenským akcím proti sousednímu etnicky i nábožensky spřízněnému Afghánistánu. Demonstrace vyústily ve srážky s policií, žhářské útoky a vrhání kamení.

Protivládní Severní spojenectví chce pomoci Spojeným státům při jejich odvetných útocích proti vojskům Talibanu. Jejich záměr provést operace proti bin Ládinovi a vládnoucímu hnutí Taliban opozice vítá. Polní velitelé ale zároveň varují, že jsou připraveni válčit i se Spojenými státy, pokud ohrozí suverenitu Afghánistánu.

Pentagon odmítá potvrdit informace, že má svoje letadla na letištích v Uzbekistánu. Tato postsovětská republika těsně sousedí s Afghánistánem a pozorovatelé míní, že Spojené státy by mohly uzbecké území využít jako nástupiště k odvetným úderům. Uzbecký prezident Islam Karimov tvrdí, že jeho země o pomoci Američanům nejednala, ale podobné konzultace nevylučuje.

Afghánské vládní hnutí Taliban oznámilo, že jeho ozbrojené síly sestřelily nad provincií Samangan helikoptéru afghánské opoziční Severní aliance. Zatím prý není jasné, kolik v ní bylo lidí. Podle dřívější zprávy měli vojáci Talibanu sestřelit dálkově řízený americký průzkumný letoun bez posádky. Informace není možné potvrdit z nezávislých zdrojů. Mluvčí amerického ministerstva obrany prohlásil, že o případném sestřelení amerického letounu nemá žádné informace.

Petr Voldán, Kateřina Pospíšilová, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme