Emiráty přerušily vztahy s Talibanem

V Afghánistánu propukly boje mezi vládním hnutím Taliban a opozičními jednotkami Severní koalice. Protitalibanská opozice žádá mezinárodní společenství o vojenskou pomoc. Taliban dnes oznámil, že sestřelil blíže neurčený letoun. Podle původního tvrzení mělo jít o americké nepilotované špionážní letadlo. Pak Taliban prohlásil, že to byl vrtulník opozičních jednotek. V zemi hrozí propuknutí humanitární krize, protože okolní státy nechtějí přijímat další afghánské uprchlíky. Diplomatické vztahy s Talibanem dnes přerušily Spojené arabské emiráty - jeho vládu tak už uznává jen Saúdská Arábie a Pákistán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z afghánsko-pákistánské hranice uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš, opoziční Severní spojenectví ovládá necelých deset procent afghánského území - samo ale proti Talibanu nic nezmůže. Má pouze 15 tisíc vojáků bez těžké výzbroje. Na rozdíl od Talibanu nevlastní ani žádná letadla, jen osm přepravních helikoptér. Jednu z nich dnes měly vládní jednotky sestřelit, což ale opoziční koalice odmítá. Samotný Taliban ústy svého ministra obrany sdělil, že se jednalo o nepilotované výzvědné letadlo, které ale nebylo identifikováno. V Afghánistánu hrozí vypuknutí humanitární krize. Uprchlíky už odmítají přijmout Írán, Tádžikistán i Pákistán. Z kábulských nemocnic se ozývají prosby o pomoc - léky prý mají jen na měsíc.

Silnější boje mezi jednotkami Talibanu a Severního spojenectví hlásí z blízkosti afghánsko-tádžické hranice i zpravodaj Petr Voldán. Poblíž hranice se údajně shromáždilo na 12 tisíc příslušníků jednotek Talibanu. Afghánská protitalibánská opozice žádá Spojené státy, aby urychlily akce proti bin Ládinovi a základnám teroristů. Nový lídr protitalibanské koalice, generál Muhammad Fahím jedná o nynější situaci v Dušanbe s vojenskými představiteli Tádžikistánu.

Spojené arabské emiráty přerušily diplomatické vztahy s vládou fundamentalistického hnutí Taliban v Afghánistánu. Rozhodnutí má okamžitou platnost. Nejmenovaný činitel ministerstva zahraničí emirátů řekl, že se v uplynulých dnech marně pokoušeli Taliban přesvědčit, aby se podvolil rezoluci Rady bezpečnosti OSN a vydal Úsamu bin Ládina, který je podezřelý z teroristických útoků na Spojené státy. Protože Taliban svým negativním postojem ohrožuje celosvětový mír, nevidí Spojené arabské emiráty důvod, aby pokračovaly v diplomatických vztazích s Afghánistánem. Vládu Talibanu tak uznávají už jen Pákistán a Saúdská Arábie.

Pákistán oznámil, že přerušení styků s Talibanem neplánuje. Zdůvodnil to tím, že při komunikaci mezi Talibanem a zbytkem světa hraje klíčovou roli. V zemi zatím dále rostou protiamerické nálady - na kontě už mají první mrtvé. Čtyři lidé zahynuli při pouličních nepokojích v Karáčí. Desítky tisíc lidí tam protestovaly nejen proti Spojeným státům, ale i proti vlastní vládě generála Parvíze Mušarafa, která přislíbila podporu americkým vojenským akcím proti sousednímu etnicky i nábožensky spřízněnému Afghánistánu. Demonstrace vyústily ve srážky s policií, žhářské útoky a vrhání kamení.

Protivládní Severní spojenectví chce pomoci Spojeným státům při jejich odvetných útocích proti vojskům Talibanu. Jejich záměr provést operace proti bin Ládinovi a vládnoucímu hnutí Taliban opozice vítá. Polní velitelé ale zároveň varují, že jsou připraveni válčit i se Spojenými státy, pokud ohrozí suverenitu Afghánistánu.

Pentagon odmítá potvrdit informace, že má svoje letadla na letištích v Uzbekistánu. Tato postsovětská republika těsně sousedí s Afghánistánem a pozorovatelé míní, že Spojené státy by mohly uzbecké území využít jako nástupiště k odvetným úderům. Uzbecký prezident Islam Karimov tvrdí, že jeho země o pomoci Američanům nejednala, ale podobné konzultace nevylučuje.

Afghánské vládní hnutí Taliban oznámilo, že jeho ozbrojené síly sestřelily nad provincií Samangan helikoptéru afghánské opoziční Severní aliance. Zatím prý není jasné, kolik v ní bylo lidí. Podle dřívější zprávy měli vojáci Talibanu sestřelit dálkově řízený americký průzkumný letoun bez posádky. Informace není možné potvrdit z nezávislých zdrojů. Mluvčí amerického ministerstva obrany prohlásil, že o případném sestřelení amerického letounu nemá žádné informace.

Petr Voldán, Kateřina Pospíšilová, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme