Etnické spory mezi afghánskými kmeny

Vojenská operace Anakonda v Afghanistánu pokračuje, ale misí se do ní politika. Vůdci některých paštůnských kmenů v provincii Paktía vyjadřují zančnou znepokojenost s tím, že Kábul poslal do jejich tradičních oblastí vojáky Severního spojenectví - tedy Tádžiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v Afghánistánu | Foto: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Procházková o etnických sporech

Paštúnští velitelé však tvrdí, že to z vojenského hlediska vůbec nebylo zapotřebí. Navíc, jak dnes oznámila paštúnská služba íránského rozhlasu, v bojích zahynuly desítky vojáků provládních jednotek a nejméně 14 Američanů. Tato zpráva však nebyla potvrzena z nezávislých zdrojů. Podle paštúnů se Tádžici pouze snaží využít situace a pod ochranou Američanů obsadit paštúnské oblasti. Etnické spory jsou v posledních týdnech v Afghánistánu velkým problémem. Ze severu vyhnali Uzbeci a Tádžici tisíce paštúnských rodin. Na jihu a na východě, kde se nyní bojuje, část Paštúnů dává přednost Talibům a Al Káidě před svými tradičními nepřáteli Tádžiky. To je také jedna z příčin, proč vojenská operace v horách provincie Paktía je tak složitá a proč se zřejmě části rebelů podařilo s pomocí místních obyvatel uniknout.

Markéta Kaclová, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme