EU bude dál podporovat méně rozvinuté členy

V novém rozpočtovém výhledu Evropské unie se nadále počítá s velkou podporou chudších regionů. Návrh víceletého finančního rámce unijního hospodaření představila Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise José Barroso věří, že řecký parlament schválí novou vládu rychle. | Zdroj: Reuters

Objem prostředků na vyrovnávání rozdílů mezi různě vyspělými regiony nemá klesnout, jak se toho zvláště nové členské země obávaly. Rozpočtové výdaje budoucí osmadvacítky mají ovšem v letech 2014 až 2020 tvořit jedno procento celounijního HDP. Což je méně, než dnes.

I v unijním rozpočtu se bude šetřit. Nebo se spíš bude hlídat nakládání s pěnězi. Asi třetina přímých zemědělských dotací se bude vázat na splnění ekologických cílů, které si Unie vytkla ve strategii Europa 2020.

Na politiku soudržnosti, tedy podporu chudších regionů, půjde stejně peněz jako dosud. Bude se ale přísněji dohlížet na jejich přidělování.

„Nebudou to jen peníze, které je třeba jakkoli utratit. Budou vázané na konkrétní priority dohodnuté členskými státy a unijními institucemi,“ řekl předseda Evropské komise José Barroso.

Návrh budou v dalších měsících posuzovat a asi i měnit členské země a europoslanci.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme