Europoslanci debatují o zákazu ochucených cigaret a odpuzujících krabičkách

Cigarety v krabičkách s obrázky rakoviny plic se zřejmě budou prodávat po Austrálii a Kanadě také v evropských obchodech. Směrnici, která navíc zakáže prodej cigaret s příchutí nebo produkci tenkých cigaret, ve čtvrtek projednávají evropští poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigareta, ilustrační foto

Cigareta, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Vildan Uysal

Zakázat by se měly například i mentolky. Aktivisté proti kouření návrhy Evropské unie ke snížení počtu kuřáků vítají. Laici jim nevěří.

I výrobci jsou k chystaným změnám v prodeji cigaret skeptičtí. Na evropských zákazech a příkazech podle nich vydělá hlavně černý trh.

Důvodů, proč zakázat výrobu cigaret s příchutí mentolu nebo třeba vanilky, je několik.

Právě tyto cigarety totiž lákají lidi, kteří s kouřením začínají. Podle europoslance Pavla Poce z ČSSD můžou být navíc tyto cigarety pro lidské tělo více nebezpečné než cigarety bez příchuti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s redaktorkou Květou Moravcovou o probíraném evropském omezení prodeje cigaret

„Bylo prokázáno studiemi, že při kouření mentolek kuřák vdechuje více kouře. Příchutě mírní takový ten první šok při nadechnutí, takže usnadňují ten začátek kouření a vstup do té závislosti,“ míní Ploc.

Do jaké míry zasáhne zákaz výroby cigaret s příchutí a prodej krabiček s drastickými obrázky přímo výrobce cigaret, zatím nikdo neví. Není totiž jasná přesná podoba směrnice. Ta se bude projednávat ještě asi rok.

Bezplatná reklama?

Zvýšení cen cigaret ale možné je, výrobci mluví o tom, že na evropských opatřeních vydělá hlavně černý trh. Na druhé straně nezávislí odborníci na reklamu říkají, že lepší reklamu si producenti cigaret od europoslanců ani nemohli přát.

Podle Daniela Köppla lidé kouří proto, že jim to chutná a většina protikuřáckých kampaní má nulový efekt.

„Je potvrzeno třeba na příkladu ČR, že začínají kouřit mladí lidé. Protože to, co je zakázané, je vždycky zajímavé a vždycky lákavé. Takže de facto zákonodárci tímto dělají velkou reklamu různým společnostem zadarmo,“ uvažuje Köppl.

K tomu, aby se snížily počty kuřáků, hlavně mezi dětmi a mladými lidmi, je dle Köppla zapotřebí hlavně správný přístup rodičů.
Jinak cigarety v krabičkách s obrázky rakoviny plic nebo hrtanu se už prodávají v Kanadě a Austrálii.

Podle europoslance Pavla Poce z ČSSD mají své účinky, dokazují to podle něj odborné práce, jako je například ta z Concordia university v Montrealu, nebo statisky prodeje cigaret.

Květa Moravcová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme