Experti zkoumají nahrávku s výroky bin Ládina

Poslední audionahrávka prohlášení nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina, kterou odvysílala katarská televize Al-Džazíra, může být pravá. Podle nejmenovaných představitelů Bushovy administrativy patří hlas na záznamu pravděpodobně tomuto saúdskoarabskému radikálovi. Kdyby se prokázalo, že nahrávka je pravá, byl by to první důkaz za uplynulý rok, že je bin Ládin stále naživu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Alexandr Pícha

Nejmenovaný zdroj v Bílém domě televizi CNN potvrdil, že na čtyřminutovém záznamu vysílaném katarskou televizí Al-Džazíra je hlas Usámy bin Ládina. Hlas stále analyzuje CIA. Co z nahrávky zřejmé není, je to, zda je projev autentický, nebo byl složen pomocí počítačové technologie z jednotlivých slov a vět. Už dříve byly totiž vysílány klamavé vzkazy Al-Káidy.

Hlas na záznamu se odvolával na několik nedávných teroristických útoků, což by znamenalo, že nahrávka byla pořízena během posledních pár týdnů. Usáma bin Ládin ocenil útoky v Jemenu, v Pákistánu, v Jemenu, na indonéském ostrově Bali a také v ruské metropoli Moskvě, při kterých zahynuly stovky lidí. Bin Ládin tvrdil, že jde o reakci na útoky Spojených států a jejich spojenců proti muslimům.

Uvedl také, že dokud budou muslimové zabíjeni, například v Afghánistánu, Palestině, Iráku nebo v Čečně, budou pokračovat útoky proti těm, kteří je vedli. Výslovně jmenoval Německo, Británii, Itálii, Francii, Kanadu a Itálii. Poukázal přitom na to, ža na ostrově Bali zahynuly desítky Australanů proto, že Austrálie neuposlechla varování hnutí Al-Káida aby přestala bojovat po boku USA proti terorismu.

Američané pokládají výhrůžné poselství vůdce teroristické sítě Al-Káida za znepokojující vzhledem k tomu, že obsah vystoupení reaguje na nedávné teroristické útoky na Bali, v Kuvajtu a v Jemenu. Jiné nahrávky údajného bin Ládina během posledního roku neobsahovaly žádná takováto konkrétní prohlášení a spekulovalo se, jestli nejsou staršího data.

Jiné zdroje z okolí prezidenta Bushe ale mluví o tom, že nový záznam nepřesvědčil o tom, že je bin Ládin skutečně naživu. Američané naposledy zaslechli hlas Usámy Bin Ládina velícího vysílačkou svým bojovníkům loni v prosinci u afghánského jeskynního komplexu Tora Bora.

Muslimští analytikové považují nejnovější záznam bin Ládinova prohlášení za věrohodný.

Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme