Data dvou miliard našich uživatelů mohla být zneužita, napsal Facebook

Zneužívání osobních dat uživatelů facebooku a dalších sociálních sítí povede k systémovým změnám pravidel jejich fungování v evropských zemích. Vlády tlačí na zlepšení ochrany dat poté, co firma Facebook oznámila, že se do nepovolaných rukou mohly dostat citlivé údaje prakticky všech uživatelů. Podle české eurokomisařky Věry Jourové navrhne Evropská komise členským státům strategické řešení problému.

Aktualizováno San Francisco (Aktualizováno: 19:44 5. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg (archivní foto) | Foto: Stephen Lam | Zdroj: Reuters

Facebook uvedl, že identita a další osobní údaje většiny z více než dvou miliard uživatelů se mohly dostat do nepovolaných rukou prostřednictvím vyhledávání osob pomocí e-mailu či telefonu. Funkce, kterou dosud facebook umožňoval, je od středy zablokována.

Účel světí prostředky? Dokument Facebooku počítá s růstem sítě i za cenu kyberšikany či terorismu

Číst článek

Lidé věnující se sběru dat mohli díky e-mailovým adresám a telefonním číslům, které si mezi sebou hackeři vyměňují či které jsou na internetu dostupné, získat jména osob a další osobní informace, jako jsou místo bydliště či zaměstnání.

„Vzhledem k rozsahu a propracovanosti aktivity, kterou jsme zaznamenali, si myslíme, že veřejné profily většiny uživatelů facebooku mohly být takto prozkoumány," uvedl technologický ředitel podniku Mike Schroepfer.

Facebook se dostal do problémů již po březnovém zveřejnění informací o tom, že spolupracoval s firmou Cambridge Analytica, která získala data okolo 87 milionů jeho uživatelů a mohla je využít například v prezidentské volební kampani v USA. Podle Jourové jsou miliony těchto lidí v Evropě a Brusel hodlá aktivně hledat řešení situace.

Dopad kauzy Facebook? 55 procent Čechů podle průzkumu změní své chování, na síti zůstanou

Číst článek

Česká eurokomisařka se kvůli tomu písemně obrátila na provozní ředitelku společnosti Sheryl Sandbergovou, jejíž odpověď čeká v několika příštích dnech.

„Přerostlo nám to přes hlavu. Ale zároveň je to pro všechny zúčastněné důrazná lekce," řekla ve čtvrtek Jourová. Podle ní musí v budoucnu sociální síť, pokud bude chtít data uživatelů předat třetí straně či jinak využít, požádat dotčené osoby o souhlas.

EU by měla podle Jourové zaujmout k vývoji jasný postoj a promyšleně koordinovat vše, co se týká ochrany dat. Evropská komise nyní zpracovává analýzy, zda nebyla v dění kolem facebooku a společností, jako je Cambridge Analytica, porušena například práva na ochranu spotřebitelů, zda se nejednalo o zavádějící reklamu, neférové obchodní praktiky či neférové obchodní podmínky.

Na vedení firmy Facebook tlačí i samotné evropské země. Německá ministryně spravedlnosti ve čtvrtek oznámila, že se plánuje sejít se zástupci společnosti, aby hovořila o možných zlepšení ochrany osobních dat.

„Nedělejme si iluze. Případ Cambridge Analytica nebude jediný a Facebook není jediný internetový gigant, u něhož k podobně pochybným případům došlo. Jde zřejmě jen o vrcholek ledovce," řekla podle agentury Reuters ministryně Katarina Barleyová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme