Fenomén Angie. I po osmi letech si Němci přejí setrvání kancléřky v úřadu
Už v neděli čekají Německo parlamentní volby. Poslední zveřejněný průzkum ukazuje, že půjde ještě o napínavý souboj. Jeden z ukazatelů se ovšem dlouhodobě nemění. Většina Němců si přeje setrvání Angely Merkelové v kancléřském úřadu.
Lidé skandují, pískají a nadšeně křičí: „Angie!" Do takového varu je přivedla žena, kterou někteří označují za osobu bez emocí, německá kancléřka Angela Dorothea Merkelová.
„V reálu je mnohem hezčí než na všech těch fotkách. Člověk si zvykl ji vidět denně na obrazovce, ale takhle osobně zblízka je to velmi působivé," sdělují zaujatě dvě mladé ženy.
Co je příčinou takové obliby Angely Merkelové u německých voličů? Po důvodech pátrala zpravodajka ČRo Klára Stejskalová
Za poslední týdny absolvovala Angela Merkelová desítky mítinků, v pivních stanech, konferenčních sálech, na náměstích pod širým nebem i v hokejové hale. Časopis Stern přišel s tím, že se za tři roky chystá do politického důchodu, ona sama to vyvrací.
„ Myslím, že práce spolkové kancléřky je inspirující práce. Objevují se stále nové problémy, ráno často jdete do kanceláře a netušíte, co den přinese. Někdy jsou to smutné záležitosti, jindy pěkné. A co je důležité, že jsem zvědavá na lidi, jejich osudy, každý den se učím něčemu novému. Je to obohacující," říká Angela Merkelová.
Nesmírná pracovitost je vlastnost, kterou na bývalé fyzikální chemičce oceňují její příznivci, ale i soupeři.
Německé parlamentní volby. Téma pro zpravodajku Kláru Stejskalovou a novináře Jaroslava Šonku
„Ona není někdo, kdo se lehce vzdává. Jako nedoceněnou považuji její práci s voliči, pozoroval jsem jí při posledních volbách a ona je velmi dobře informovaná," vyzdvihuje Gerd Langgut, který byl jedním ze životopisců německé kancléřky.
„Angela Merkelová umí velmi rychle změnit názor, není zdaleka tak ideologicky fixovaná jako její předchůdce Helmut Kohl. Angela Merkelová je všechno jiné než skutečně konzervativní politik," zdůrazňuje.
Langgutovo přesvědčení, že dnes není v Evropě silnějšího lídra, než Angela Merkelová, nesdílí v Německu zdaleka všichni.
Merkelová propaguje vítr, vodu a slunce. Uhelný důl přesto dál bere lidem domovy
Číst článek
K velkým kritikům současné kancléřky patří Gertrud Höhlerová, konzervativní intelektuálka, která v minulosti pracovala pro Helmuta Kohla nebo šéfa Deutsche Bank. O Angele Merkelová vydala knihu s nelichotivým názvem Kmotra.
Německo čeká napínavý souboj
Podle průzkumu televize ZDF krátce před volbami vede současná vládní koalice CDU/CSU a FDP nad opozičním středolevým blokem o necelé procento. Rozhodující zřejmě bude výsledek FDP, které poslední průzkumy přisuzují jen 5,5procentní podporu, a nemusí se tak do parlamentu probojovat, a protievropské Alternativy pro Německo. Ta se k pětiprocentní hranici nutné pro vstup do dolní komory nečekaně přibližuje.
„Stát sehrává stále větší roli, parlament je oslabený, poslanci čím dál více zůstávají jenom v roli pozorovatelů," upozorňuje Höhlerová. Německé kancléřce vyčítá, že nemá vizi, že nestává žádné hodnoty. „Je sociální, je konzervativní, jednou tak a podruhé zase jinak.“
Podle historika Wolfgamga Schwarze z Adalbertovy nadace si němečtí voliči cení toho, že Angela Merkelová nedělá politiku pro vlastní prospěch.
„Ona působí navenek skromně, i když samozřejmě je si i vědoma své moci. Když se podíváme na poslední léta v politice i třeba na stranu CDU, kolik bývalých vedoucích lidí tam už tam nehraje roli, tak to také dokazuje, že Angela Merkelová přesně ví, kde jsou soupeři a kde jsou přátelé,“ míní doktor Schwarz z Mnichova.
„Ale Angela Merkelová má velké nadání také v tom, že dělá svou politiku velice nespektakulárně, ale zároveň efektivně. A takhle to aspoň vnímají lidé,“ dodává.