Francouzi si o letošních Velikonocích zřejmě odpustí jehněčí pečeni

Epidemie slintavky a kulhavky jarní Francii výrazně nepostihla. V izolaci zůstávají jen dvě francouzské usedlosti, kde byl už dříve potvrzen výskyt dobytčí nákazy. V Niozemí je také klid. Zato Británie se hádá o metody používané při likvidaci zvířat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slintavka a kulhavka tak omezuje francouzskou jarní turistiku a pohyb osob v souvislosti s jarními prázdninami školáků jen nepřímo, a to v souvislosti s blokádou letiště v Toulousse. Jejími původci jsou obchodníci s dobytkem a chovatelé, kteří si blokováním přístupu k letišti chtějí vynutit patřičné odškodné za nucené porážky, které ruinují jejich hospodaření. Řada Francouzů se letos patrně zřekne tradiční velikonoční beránčí pečeně, i proto, že momentální nedostatek jehněčího a skopového masa zvedá výrazně jeho maloobchodní cenu.

Klid je i v turistické oblasti Nizozemí. To neočekávalo masový přísun turistů během velikonočních svátků, proto mu epidemie slintavky a kulhavky nezpůsobí v turistickém ruchu vážnější ztráty. Jiná věc je, že lidé, kteří v tchto dnech navštíví Holandsko, se mohou setkat s problémy na silnici. Nizozemští farmáři v uplynulém týdnu několikrát zapálili pneumatiky na komunikacích ve východní a střední části země, kde se nachází třiadvacet ohnsek nákazy. Protesty zemědělců způsobily problémy třeba kolem města Kotvijkebrot.

Na britském venkově se kupí statisíce utracených zvířat čekajících na spálení nebo zahrabání, přičemž mnohá z nich už silně zapáchají. V souvislosti s touto na první pohled neprofesionální kampaní někteří cizinci i domácí lidé říkají, že britské metody postupu proti slintavce a kulhavce jim připomínají temný středověk. Ztráty britských příjmů z turistického ruchu v důsledku slintavky a kulhavky se odhadují na pět miliard liber a odborníci říkají, že bude trvat léta, než si Británie tyto ztráty vynahradí.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Milan Kocourek, Zdeněk Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme