Gesto předsedkyně německého Svazu vyhnanců terčem polemiky

Šéfka německého Svazu vyhnanců Erika Steinbachová se má stát čestnou členkou Rady pro stavbu pomníku usmíření v Osvětimi. Její případná účast vyvolala vlnu odporu mezi bývalými osvětimskými vězni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim

Osvětim | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Primátor Osvětimi Janusz Marszalek vyzval poslance z Polska, Německa, Rakouska Izraele a dalších zemí, aby podpořili projekt nového pomníku obětem vyhlazovacího tábora. Slíbil, že každý, kdo se přihlásí, stane se čestným členem výboru pro stavbu pomníku.

Z Německa se ozvala Erika Steinbachová, jejíž jméno působí na Poláky jako rudý hadr na býka. Napsala, že nabídku přijímá, protože oběti druhé světové války - a zvláště oběti tábora Auschwitz-Birkenau - si zaslouží místo v naší paměti a v našich srdcích. Bývalí osvětimští vězni to považují za urážku obětí nacismu.

Primátor Osvětimi si ale myslí , že by se procesu usmíření měli účastnit všichni, kdo o ně mají zájem. Primátor je ale politikem kontroverzních rozhodnutí: Nedaleko bývalého tábora chtěl vybudovat nákupní centrum a v červnu pozval do Osvětimi k modlitbám 200 mnichů z podezřelé buddhistické sekty.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme