Mezinárodní experti našli v Íránu uran, který je obohacený téměř na úroveň zbrojního využití

Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii v Íránu v lednu našli stopy uranu obohaceného na úroveň, která je těsně pod hranicí potřeby pro výrobu jaderných zbraní. Už dříve odborníci varovali, že Írán má dostatek paliva na výrobu aspoň jedné atomové bomby. Írán tvrdí, že chce atomovou energii využívat jen k mírovým účelům.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská vlajka a symbol radioaktivity (ilustrační fotografie)

Írán má dostatek uranu obohaceného na 60 procent, aby z něj mohl vyrobit palivo pro nejméně jednu jadernou bombu | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

V úterý napsala tisková agentura Deutsche Presse Agentur s odvoláním na šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho, že v Íránu v lednu našli stopy uranu obohaceného na 83,7 procenta. To je jen těsně pod 90 procenty, které jsou potřeba pro výrobu jaderných zbraní.

Írán tvrdí, že chce atomovou energii využívat jen k mírovým účelům. Velmi vysokou úroveň obohacení u nalezených stop označil za „nezamýšlenou fluktuaci“.

Zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii podle tiskové agentury American Press konstatuje, že inspektoři mezinárodní organizace 21. ledna ve Fordo objevili dvě kaskády centrifug typu IR-6 nakonfigurovaných způsobem, který se "podstatně lišil" od toho, co Írán v minulosti tvrdil.

Další den zde odebrali vzorky a našli částice vysoce obohaceného uranu.

Předejít další Fukušimě. Čeští vědci se snaží vyvinout odolnější materiály pro jaderné palivo

Číst článek

Mezinárodní agentura pro atomovou energii teď s Teheránem vede rozhovory ve snaze o vyjasnění záležitosti. Jeden z vysoce postavených diplomatů řekl agentuře Duetsche Presse Agentur, že dosáhnout tak vysoké úrovně obohacení se dá "omylem, nebo záměrně". Dosavadní analýzy podle něj ale ukazují, že Írán vytvořil jen velmi malé množství uranu obohaceného na 83,7 procenta.

Uvádí také, že Írán má nyní k dispozici 88 kilogramů uranu obohaceného na 60 procent, což je o 25 kilogramů více než v předešlém čtvrtletí. Zásoby uranu obohaceného na 20 procent stouply o 48 kilogramů na celkem 435 kilogramů.

Agentura American Press je přesvědčena o tom, že čtvrtletní zpráva nejspíš dále zvýší napětí mezi Íránem a Západem. K tomu už teď přispívá i íránská vojenská podpora Rusku ve válce na Ukrajině nebo tvrdé potlačování protestů proti teheránskému režimu.

Západ chce zničit Rusko, nemůžeme tak ignorovat jaderný potenciál NATO, uvedl Putin

Číst článek

K výrobě jaderné zbraně je potřebný uran obohacený na hodnoty kolem 90 procent. Odborníci však už dříve varovali, že Írán má dostatek uranu obohaceného na 60 procent, aby z něj mohl vyrobit palivo pro nejméně jednu jadernou bombu.

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby William Burns ale ještě minulý týden na základě aktuálních informací zpravodajců vyjádřil přesvědčení, že teheránské vedení zatím o výrobě jaderné bomby nerozhodlo.

V roce 2015 Írán podepsal se světovými mocnostmi dohodu, jejíž součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Dohoda Íránu umožňovala obohacovat uran na maximálně 3,67 procenta.

Americký prezident Donald Trump ale v roce 2018 od dohody odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán pak začal dohodu porušovat. Jednání o obnově dohody stagnují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme