Putin podepsal zákon, který pozastavuje účast Ruska na smlouvě omezující počet jaderných hlavic

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní. V úterý o tom informovala agentura TASS. O případném obnovení účasti na dohodě, kterou Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, může rozhodnout opět prezident, doplnila agentura. Zákon už byl zveřejněn, a nabyl tak účinnosti.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 17:09 28. 2. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin strávil den na velitelství ruských invazních vojsk na Ukrajinu. Rusko do sousední země vpadlo 24. února

Rusko pozastavuje účast na smlouvě Nový START | Zdroj: Profimedia / ČTK

Putin přerušení ruské účasti na dohodě avizoval minulý týden v projevu k ruským zákonodárcům. Ti pak předložený dokument obratem schválili.

Ruská diplomacie zároveň minulý týden oznámila, že Moskva bude dál dodržovat limity ukotvené v úmluvě, které omezují jaderné arzenály dvou mocností maximálně na 1550 strategických jaderných zbraní a 700 mezikontinentálních střel či bombardérů. Také ministerstvo obrany uvedlo, že se hodlá dál řídit omezeními, která z dohody vyplývají.

Velká chyba, komentuje Biden Putinovo rozhodnutí pozastavit účast na smlouvě Nový START

Číst článek

Zmíněnou smlouvu podepsali v roce 2010 v Praze tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Rusko už dříve odmítlo spolupracovat na inspekcích jaderných zbraní, jejichž podmínky jsou v této smlouvě popsány.

Dohoda Nový START je považována za poslední významnou rusko-americkou úmluvu o kontrole jaderných zbraní. Její platnost má vypršet v roce 2026.

Ruské oznámení minulý týden vyvolalo znepokojené reakce Washingtonu a evropských metropolí. Americký ministr zahraničí Antony Blinken Putinovo vyjádření v úterý označil za nezodpovědné.

Rozhodnutí ruského prezidenta odsoudilo mimo jiné také české ministerstvo zahraničí a vyzvalo Moskvu, aby se k plnění dohody vrátila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme