Island otestoval desetinu svých obyvatel. Polovina nakažených koronavirem neměla příznaky nemoci

Počet případů nákazy koronavirem na Islandu začal klesat. Podle hlavního epidemiologa Islandu pomohla přísná strategie při testování a dohledávání kontaktů nakažených. Ostrovní stát testuje i lidi bez příznaků. Ukázalo se, že až polovina nakažených v době odběru vzorků neměla žádné příznaky. „Nemocné se podařilo odhalit dříve, než někoho mohli nakazit,“ řekl iROZHLAS.cz Kári Stefánsson, ředitel laboratoře, která testy provádí.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle dat z Islandu nemělo až 50 procent nakažených v době testování příznaky koronaviru. | Foto: Tereza Kráčmarová | Zdroj: Český rozhlas

Česko se chystá zahájit průzkum reprezentativního vzorku obyvatel Česka na promořenost koronavirem. Výsledky by mohly ukázat, jak velká část je nebo byla nakažená koronavirem. Jak ukazují například data z Islandu, až polovina lidí, kteří podstoupili test a neprojevovali žádné symptomy, měla přesto pozitivní výsledek testu.

Island už otestoval na koronavirus 10,5 % populace a nákaza se potvrdila u 1720 obyvatel. Islandská vláda zavedla 13. března plošné testování ve spolupráci s laboratoří deCode Genetics. „Na Islandu testujeme dvěma způsoby. Zdravotnický systém už od konce února testuje lidi, kteří mají příznaky nemoci. Zároveň ale naše laboratoř provádí testování lidí, kteří příznaky nemají,“ řekl pro iROZHLAS.cz ředitel deCode Genetics a bývalý neurochirurg Kári Stefánsson. 

Šéf statistiků Dušek k testování populace: Vysoká promořenost nákazou bude v podstatě dobrá zpráva

Číst článek

V České republice bylo doposud možné podstoupit test pouze v případě příznaků, na doporučení hygieny anebo praktického lékaře. Lidé, kteří tyto podmínky nesplňovali, si mohli na určitých pracovištích test zaplatit.

Z nakažených Islanďanů, kteří prozatím podstoupili testování, neměla příznaky zhruba polovina. „To neznamená, že by byl celý průběh nemoci bez symptomů, nevykazovali je ale v době testování,“ vysvětlil ředitel laboratoře a dodal, že tedy pravděpodobně nakažené odhalili velmi brzy ještě před tím, než se u nich nemoc projevila. A než stihli nakazit více lidí ve svém okolí.

„Musíte hodně testovat"

Zdravotnický systém na Islandu využívá zejména drive-thru systém podobně jako například brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích. Testovaný přijede na odběrové místo vlastním autem, ve kterém mu je odebraný vzorek. „Na plošný test obyvatelstva jsme pozvali lidi přímo do větších klinik. Zachovali jsme přitom bezpečné rozestupy, aby lidé nebyli příliš blízko sebe a nešířili mezi sebou nemoc.“

Island má oproti České republice více než 40 krát nižší hustotu zalidnění. Stefánsson si ale nemyslí, že by tento údaj hrál příliš velkou roli. „Nejvíce nakažených máme z událostí, kde se potkaly skupiny lidí – koncerty, fotbalové kluby. Pamatuji si, že nejvíce lidí se od jednoho člověka nakazilo v kostele.“

Podle dat islandského Centra pro vědy veřejného zdraví přibývalo denně na ostrově nejvíce případů na přelomu března a dubna. Nyní křivka klesá a ve druhé polovině měsíce předpovídá méně než 20 nových potvrzených nákaz denně.

Islandský hlavní epidemiolog také minulý týden řekl, že nákaza viditelně zpomaluje poté, co země přijala přísnou strategii v testování a dohledávání kontaktů nakažených. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle Stefánssona nedělá Island nic, co by nemohla udělat i jiná země. „Jediné, co musíte udělat, je hodně testovat, abyste našli ty, kteří jsou momentálně bez symptomů. Můžete je tak poslat do izolace před tím, než nakazí další lidi. Potřebujete také velmi kompetentní tým, který bude dohledávat kontakty nakaženého a držet je v karanténě.

Island v úterý uvolnil některá z opatření, která podle slov Stefánssona byla i doteď poměrně mírná. Na začátku května otevřou kadeřnictví nebo muzea. Na základě informací z webu islandské vlády se také otevřou s jistými omezeními střední a vysoké školy. Základní a mateřské školy, které fungovaly v omezeném režimu, se vrátí k normálu.

Na Islandu je momentálně 1720 nakažených nemocí covid-19, z nichž osm je na jednotce intenzivní péče. Osm lidí s potvrzenou nákazou koronavirem zemřelo a 989 se uzdravilo.

Tereza Kráčmarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme