Jaderný reaktor v oblasti Fukušima je pod kontrolou

Kvůli možnému přehřátí jaderného reaktoru v oblasti Fukušima vyhlásilo Japonsko stav jaderného nebezpečí. Vláda přiznala, že má problémy s jeho chlazením a evakuovala lidi žijící v blízkosti elektrárny. Slo o preventivní opatření a experti ujišťují, že na vyřešení situace je dost času. Situaci prý mají pod kontrolou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko: zemětřesení. Hořící budova v Tokiu

Japonsko: zemětřesení. Hořící budova v Tokiu | Zdroj: ČTK

Na pláži u města Sendai na severovýchodním pobřeží Japonska bylo nalezeno 200 až 300 mrtvých těl obětí zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy stupnice a následné vlny tsunami. Počet obětí stále roste. Potvrzených je několik set, další se pohřešují.

K zemětřesení, které bylo nejsilnější za posledních 140 let, došlo v hloubce 24 kilometrů a zhruba 130 kilometrů východně od města Sendai na východním pobřeží ostrova Honšú.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Ústavu Dálného východu Univerzity Karlovy Jan Sýkora mluví o důsledcích přírodních katastrof v Japonsku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Z hlediska stupně je zemětřesení pochopitelně velice výjimečné, ale z hlediska zatím potvrzených mrtvých, eventuelně zraněných, patří spíše k těm méně významným. Fakt je, že velká zemětřesení bývají jen jednou za čas a takovou poslední prověrkou v nejnovějších dějinách byl rok 1995, kdy v oblasti Kobe bylo velké zemětřesení o síle 7,2 Richterovy stupnice a tehdy zemřelo 6,5 tisíce lidí,“ uvedl ředitel Ústavu Dálného východu Univerzity Karlovy Jan Sýkora.

Na velké části japonského území zastavena letecká, železniční i silniční doprava. Uzavřeny jsou také všechny japonské přístavy, protože hrozí nebezpečí nových tsunami. Tsunami smetla loď se stovkou pasažérů na palubě a dokonce se pohřešuje celý vlak.

V jednom městě otřesy a následná vlna tsunami zbouraly přes 300 domů. V zemi hoří několik desítek požárů. V plamenech je i rafinerie poblíž Tokia. Požár v jedné jaderné elektrárně už se podařilo uhasit. V jiné ale po selhání záložních systémů hrozí přehřátí reaktoru.

Vlna tsunami, která se zvedla, zpustošila už japonské pobřeží a varování teď platí v podstatě pro celé Tichomoří, včetně Kalifornie, kde se čekají maximálně dvoumetrové vlny. Oproti původním předpokladům neohrozí tsunami Austrálii a Nový Zéland.

Graf znázorňuje, jak rychle se bude šířit vlna tsunami. | Foto: AFP, Reuters

První vlny tsunami z Japonska dorazily už i k pobřeží vzdálené Hawaje. Informuje o tom agentura Reuters. První větší vlny se pak objevily také u pláží hawaijského ostrova Oahu. Tamní úřady proto vyhlásily evakuaci. Pláže se vyprázdnily, turisté se přestěhovali do vyšších pater hotelu.

Tsunami už dorazila také na Tchaiwan, kde ale nenapáchala žádné škody. Vlny totiž dosahovaly výšky zhruba deset centimetrů. Podobné to bylo i na Filipínách a na indonéském pobřeží, kde byli tamní obyvatelé preventivně evakuováni.

V pohotovosti jsou ovšem úřady i v dalších zemích. V této souvislosti nic neponechávají náhodě čínské přístavy, které nařídily všem lodím, aby je opustily a předešly tak případné katastrofě. Na otevřeném moři jsou totiž mnohem více v bezpečí než kotvící u pevniny.

Otřesy dnes cítili i obyvatelé čínské metropole Pekingu vzdálené od epicentra dva a půl tisíce kilometrů. Žádné černé scénáře se ale zatím v asijsko-pacifické oblasti, s výjimkou samotného Japonska, nenaplnily.

Jaromír Marek, J. Sýkora, Ondřej Bouda, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme