Japonsko má nového premiéra, nejmladšího v novodobé historii

Japonsko ode dneška povede nový muž. Odcházejícího premiéra Koizumiho střídá podle očekávání jeho stranický kolega Šinzó Abe. Představitel nové generace politiků země vycházejícího slunce chce podle svých slov vrátit Japonsku hrdost, kterou ztratilo po 2. světové válce, zároveň hodlá snížit napětí mezi Tokiem a Pekingem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šinzó Abe

Šinzó Abe | Zdroj: ČTK

Charismatického stříbrovlasého Koizumiho, který symbolizoval Japonsko v uplynulých pěti letech, střídá dvaapadesátiletý Abe, který je nejmladším japonským premiérem od konce 2. světové války. Vládnoucí Liberálně-demokratická strana má se svými spojenci v parlamentu pohodlnou většinu, předání funkce tak bylo pouhou formalitou. Abe získal celkem 339 hlasů, přičemž dolní komora japonského parlamentu má 480 členů.

Mnozí nového premiéra přezdívají "jestřáb", kvůli jeho snaze prohloubit vojenské vztahy se Spojenými státy i konzervativním názorům. Vystoupil totiž například proti zákonu povolujícímu nástupnictví ženy na císařský trůn. Tvrdý postoj zastává i vůči Severní Koreji. Abe ale chce přispět k oteplení vztahů s Čínou, která ostře protestovala hlavně kvůli Koizumiho návštěvám svatyně Jasukuni, kde jsou pohřbeni i japonští váleční zločinci.

Abe je také označován za nesmlouvavého zastánce prosazování japonských zájmů na mezinárodní scéně. Analytici očekávají, že bude usilovat o změnu japonské pacifistické ústavy, která zabraňuje ozbrojeným složkám zasahovat mimo mateřské ostrovy, a významně podpoří i snahu o získání stálého členského místa v Radě bezpečnosti OSN. Pozorovatelé se shodují, že Abeho základním úkolem bude zvládnout "dědictví" Koizumiho éry.

Džuničiró Koizumi si za více než pět let v úřadě získal sympatie mnohých voličů svým neformálním vystupováním. Dokázal ale prosadit i nepopulární kroky, jakými bylo například vyslání japonských vojáků do Iráku či reformy hospodářství. Rozporuplný mezinárodní ohlas vzbudil zejména svým rozhodnutím každoročně navštěvovat svatyni Yasukuni, zasvěcenou japonským válečným obětem, včetně zločinců.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme