Rekordní vlna veder v Kanadě si vyžádala přes stovku úmrtí. Podle meteorologů jsou na vině klimatické změny

Kanadská policie zaznamenala v okolí Vancouveru přes stovku náhlých úmrtí, která podle ní souvisejí s bezprecedentní vlnou veder v zemi. Vysoké teploty panují především na jihozápadě země. Kanadská meteorologická služba v úterý naměřila nový teplotní rekord – v obci Lytton teplota dosáhla 49,5 stupně Celsia.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihozápad Kanady zasáhla vlna veder s rekordními teplotami | Foto: Jennifer Gauthier | Zdroj: Reuters

Kanadské ministerstvo životního prostředí varovalo před zdravotními komplikacemi v souvislosti s horkem, informovala ve středu agentura AFP.

Uzavřené školy i očkovací centra. Kanada zaznamenala nový teplotní rekord 47,9 stupně Celsia

Číst článek

Policie dnes uvedla, že ve Vancouveru a okolních městech zaznamenala od pátku, kdy začala vlna veder, 134 náhlých úmrtí. „Vancouver nikdy nezažil takové vedro a desítky lidí bohužel zemřely,“ uvedl policejní mluvčí.

Nárůst úmrtí od pátku potvrdily i zdravotnické úřady. Mezi lidmi, kteří náhle zemřeli, je hodně seniorů a osob s předchozími zdravotními problémy, kteří patří mezi rizikové skupiny. V obvyklých dnech jsou náhlých úmrtí jednotky. 

Před zdravotními problémy souvisejícími s vysokými teplotami varovalo kanadské ministerstvo životního prostředí. Podle ministerstva situaci zhoršuje to, že vysoké teploty přetrvávají i v noci.

Podle Johna Horgana, premiéra kanadského státu Britské Kolumbie, kde se Vancouver nachází, je tento týden nejteplejším, který kdy obyvatelé státu zažili.

Klimatické modely byly podhodnocené, dnešní stav měl u nás nastat až v roce 2040, hodnotí klimatolog

Číst článek

Změny klimatu

Podle meteorologů extrémní teploty souvisí se změnami klimatu. „Vlny veder jsou častější a více intenzivní, protože koncentrace skleníkových plynů v atmosféře vede k růstu teplot na celém světě,“ uvedla Světová meteorologická organizace (WMO).

Kanada zaznamenala v úterý nový teplotní rekord, když v obci Lytton severovýchodně od Vancouveru vystoupala rtuť teploměru na 49,5 stupně Celsia. Teplotní rekordy tento týden padaly také na severozápadě USA, například ve městech Portland a Seattle.

Kvůli vlně veder musel být přerušen v USA a Kanadě provoz škol, podniků či očkovacích center. Některé oblasti ve Spojených státech zaznamenaly kvůli vysokému odběru výpadky v dodávkách elektrického proudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme