Kde je Kaddáfí, není jasné. Státníci ho vyzývají, aby odstoupil

Zástup stovek rebelských bojovníků na pick-upech s raketomety se v Tripolisu přesouvá k centrálnímu Zelenému náměstí. Z původního názvu ho v noci na dnešek povstalci přejmenovali na náměstí Mučedníků a celou noc tam slavili. Evropská unie a další země dnes znovu vyzvaly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, aby odstoupil. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen požádal Kaddáfího režim o zastavení násilí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti pálí plakáty Kaddáfího.

Demonstranti pálí plakáty Kaddáfího. | Zdroj: Reuters

„Libyjský lid může být ušetřen dalšího krveprolití a utrpení. Libyjci za poslední 4 desetiletí trpěli pod vládou Muammara Kaddáfího neuvěřitelně. Teď mají šanci začít znovu. Teď nadešel čas, kdy musí všechny hrozby proti civilistům přestat. Přesně podle toho, co žádala Rada bezpečnosti OSN,“ prohlásil Rasmussen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda, Jiří Ellinger, ředitel Odboru Blízkého východu a Severní Afriky ministerstva zahraničních věcí a zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Libyjští povstalci už Tripolis prakticky dobyli. Muammar Kaddáfí kontroluje podle různých odhadů už jen 5 až 20 procent Tripolisu. Kaddáfího věrní kontrolují ještě 4 enklávy v Tripolisu. Je mezi nimi i hotel, ve kterém bydlí zahraniční novináři.

Ze soukromého opevněného komplexu plukovníka Kaddáfího dnes ráno do protiútoku vyrazily tanky. A podle svědků jsou na střechách odstřelovači. Protiútok vede osobně Kaddáfího syn Chamis. Po městě se ale také pohybuje povstalecká kolona vyzbrojená kulomety a protitankovými střelami. Obě skupiny teď míří do středu města, kde pravděpodobně dojde k rozhodujícímu střetu.

Rebelové v těchto chvílích také vyjednávají s Mezinárodním trestním tribunálem o vydání plukovníkova syna Saif al-Isláma, kterého zadrželi dnes v noci. Podle všeho zajali i dalšího ze synů – Muhammada. Na něj vypsán mezinárodní zatykač není a pokud ho tedy čeká soud, tak v Libyi, kde může počítat s trestem smrti.

Arabské země azyl Kaddáfímu neposkytnou

Otázka teď je, co bude přímo s plukovníkem Kaddáfím. Spekulovalo se například o jeho možném azylu v Jihoafrické republice. Ta ale kategoricky popřela, že by pro Kaddáfího poslala letadlo nebo že by mu chtěla azyl poskytnout. I když třeba Kaddáfí je dobrý kamarád Nelsona Mandely a současný prezident Zuma se ho několikrát snažil přesvědčit o nutnosti mírových rozhovorů.

Demonstranti ničí obraz Kaddáfího před libyjskou ambasádou v Ankaře. | Foto: Reuters

Mimo je pravděpodobně také zbytek arabského světa. I když jeho žena a dcera v květnu utekly do Tuniska a například bývalý tuniský prezident se teď schovává v Saudské Arábii, tak na azyl pro Kaddáfího se snad všechny země tváří odmítavě. Z možností, které mu zbývají, je tak pokus o útěk třeba do Venezuely nebo Zimbabwe, kde má přátelé na vysokých místech.

Povstalci ho v Libyi určitě nechtějí a pokud ho dopadnou, tak ho nejspíše předají Mezinárodnímu trestnímu tribunálu. Nelze ani vyloučit, že Kaddáfí bude při zatýkání klást takový odpor, že bude zastřelen.

Intervence NATO

Vojáci NATO, jak napsal The Guardian, odřízli hlavní město Tripolis od zásobování jídlem a vodou, bombardují elektrárny a svými vrtulníky Apache likvidují policejní checkpointy. Síly NATO výrazně přispěly k dosavadnímu úspěchem povstalců. Podle mnohých je ale možný, že nakonec celý zásah pozitivně hodnocen nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda a odborník na geopolitiku Michael Romancov z Metropolitní univerzity v Praze ve Světě o jedné.

„Pokud by se v Libyi podařilo vytvořit společnost, která bude daleko vstřícnější k tomu, aby respektovala lidská práva a aby se začala řídit demokratickými principy, pak konečný verdikt bude, že to bylo dobře. Pokud se to nepovede, a já se obávám, že tato možnost je velmi vysoká, pak se samozřejmě objeví obrovská kritika na stranu těch, kteří zásah podpořili nebo koordinovali,“ upozornil odborník na geopolitiku Michael Romancov z Metropolitní univerzity v Praze.

Kdo jsou libyjští povstalci?

V rámci Evropské unie i NATO budou ovšem nyní existovat společné plány, jak postupovat dál. „Všechno další plánování se samozřejmě bude odvíjet od situace v Tripolisu, ale i v Libyi jako takové. Situace je teď ale velmi nepřehledná,“ řekl ředitel Odboru Blízkého východu a Severní Afriky ministerstva zahraničních věcí Jiří Ellinger.

Lidé oslavují v ulicích pád Tripolisu do rukou rebelů | Foto: Reuters

Potvrdil, že libyjští povstalci jsou například pro Českou republiku partnery pro jednání. „Zatím jsme ale neuznali Přechodnou národní radu jako jediného legitimního představitele Libye. Ten důvod je jednoznačný – vláda by měla splňovat požadavky, které legitimním vládám náleží. To je mimo jiné i bezpečná kontrola celého státního území,“ vysvětlil Ellinger.

Jasné není ale ani to, kdo jsou povstalci, kteří v Libyi bojují. „Rozpory, které jsou zřejmé v povstaleckých řadách, nás nabádají k velké opatrnosti a k tomu, abychom mezi širokou frontou hledali v Libyi lidi, které bychom měli podpořit. Podpora se samozřejmě vyplatí, protože Libye je ropná země,“ upozornil zahraničněpolitický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.


Tripolis

Ondřej Bouda, Alice Kottová, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme