Klaus musel po závadě letadla změnit program návštěvy Japonska

Porucha letadla zkomplikovala cestu českého prezidenta Václava Klause po Japonsku. Armádní stroj TU-154 musí kvůli závadě baterií zůstat na letišti v Tokiu. Na návštěvu Hirošimy tak prezident odletěl s tříhodinovým zpožděním místním linkovým spojem. Do Prahy se vrátí náhradním letadlem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus na letišti v Tokiu

Václav Klaus na letišti v Tokiu | Zdroj: ČTK

Prezident Klaus měl původně odletět armádním speciálem do Hirošimy v osm hodin ráno místního času. Krátce před odletem oznámil kapitán, že letoun není schopen provozu a zůstává v Tokiu.

Podle zpravodaje Radiožurnálu zavinila zásah do Klausova programu vybitá záložní baterie. Technici teď zjišťují příčinu selhání akumulátorů, na místě mají ale jen omezené technické prostředky na kontrolu elektroinstalace.

Čeká se proto na přílet náhradního stroje, který odveze prezidenta a jeho doprovod zpět do České republiky. Z Prahy by měl odstartovat ještě dnes odpoledne. Do Tokia přiveze také nové baterie, potom se pozná, zda bude porouchané letadlo schopné odletět.

"Až se doplní všechny akumulátory, uvidíme, co budou indikovat palubní přístroje. Ale v rámci bezpečnosti jsme samozřejmě zvolili tuto variantu, protože bezpečnost cestujících a především prezidenta je nade vše," řekl Radiožurnálu náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Vlastimil Picek.

To znamená, že až do odletu náhradního stroje zůstane delegace rozdělená: oficiální část s prezidentem pokračuje v programu a přesouvá se japonskými prostředky veřejné dopravy, neoficiální část tvořená většinou novinářů a podnikatelů zůstává v Tokiu.

Hirošima se stala koncem druhé světové války první městem světa zničeným jadernou bombou. Cílem prezidentovy návštěvy byl památník zasvěcený obětem bombardování včetně "atomového dómu", budovy projektované českým architektem Janem Letzelem, která jako jediná v širším okolí zůstala po výbuchu stát.

Součástí památníku, na kterém je nápis "Nikdy neopakujte chybu", je monument z bílého kamene, u kterého Klaus položil věnec. Navštívil také muzeum se sbírkou různě poničených předmětů objevených po explozi, mezi nim i hodinek ukazujících 8:15 - okamžik, kdy město postihla apokalypsa.

Ještě dnes večer má Klaus vlakem zavítat do lázeňského města Beppu na jihojaponském ostrově Kjúšú, kde jeho program pokračuje i v pátek ráno. Podle nového plánu přiletí náhradní letadlo nejprve do Tokia, nabere tam druhou, neoficiální polovinou delegace a přeletí za prezidentem do Beppu, odkud pak se s celou delegací vrátí domů.

Poruchy letadel české vládní letky při cestách politiků do zahraničí nebyly v posledních letech nijak výjimečné. Proto vláda v roce 2005 rozhodla o výměně dosavadních letadel ruské výroby TU-154 za modernější, provozně úspornější a méně hlučné stroje. První ze dvou zakoupených letounů Airbus A-319 CJ již 30. ledna přistál ve Kbelích, zatím je ale ve zkušebním provozu.

"Podle metodiky výcviku vzdušných sil musí každý nový letoun nejprve prodělat výcvikovou osnovu v okolí své domovské základny. Nový Airbus v současné době zkouší okruhy okolo letiště Kbely, zároveň si s tím procvičují postupy příslušníci pozemního personálu. Operační lety Airbusu začnou od března," vysvětlil mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme