Koronavirem se v Číně nakazilo již přes 30 tisíc lidí. Počet nemocných roste i na výletní lodi v Japonsku

Počet nakažených koronavirem v Číně vzrostl na 31 161, čínská národní zdravotnická komise (NHC) potvrdila 3143 dalších případů onemocnění. Viru k čtvrtečnímu večeru podlehlo 636 lidí. Od předchozího dne zemřelo 73 lidí, z toho 69 v provincii Chu-pej, která je epicentrem. Informovala o tom agentura Reuters. Japonské úřady potvrdily nákazu i u dalších 41 cestujících na výletní lodi, která v pondělí zakotvila v přístavu Jokohama v Tokijském zálivu.

Peking / Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celkový počet nemocných koronavirem na výletní lodi Diamond Princess vzrostl na 61. | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Čtyřiašedesát obětí zaznamenaných za poslední den zemřelo ve městě Wu-chan ve střední Číně, odkud se virus označovaný jako 2019-nCoV začal šířit. Ve čtvrtek mu podlehl i čínský lékař Li Wen-liang, který jako jeden z prvních na konci loňského roku před novým koronavirem varoval. Policie tehdy tohoto 34letého oftalmologa obvinila z šíření poplašných zpráv.

Smrt lékaře, který varoval před koronavirem, vyvolala v Číně hněv i volání po svobodě projevu

Číst článek

Japonské úřady v pátek potvrdily přítomnost koronaviru také u dalších 41 cestujících na palubě výletní lodi, která kotví v přístavu v Jokohamě. S odkazem na prohlášení japonského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Celkový počet nemocných na plavidle tak vzrostl na 61. Dalším bezmála 3700 lidem úřady zakázaly vylodění, téměř dva týdny zůstanou v karanténě.

Věkové rozpětí nových pacientů je 20 až 80 let a je mezi nimi 21 Japonců, osm Američanů, pět Kanaďanů, pět Australanů, Argentinec a Brit. Nikdo z nich nemá vážné příznaky, uvedlo ministerstvo. Postarají se o ně zdravotnická zařízení v nedalekém Tokiu a přilehlých prefekturách.

‚Úřady měly být upřímnější.‘ Lékař, který jako první varoval před koronavirem, podle nemocnice zemřel

Číst článek

Na šíření nemoci na plavidle Diamond Princess pojaly úřady podezření poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval.

Lékaři nejprve všechny cestující i členy posádky vyšetřili a pro další testy vyčlenili 273 lidí. Nákaza se nejprve ve středu potvrdila u deseti z nich, dalších deset případů úřady potvrdily ve čtvrtek.

Koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Podle dosavadních informací odborníků umírají na virus převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím. Nemoci podlehne asi 2,2 procenta nakažených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme