Trump prověřuje, zda koronavirus pochází z čínské laboratoře. Se Si Ťin-pchingem o tom ale nemluvil

Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že se jeho vláda snaží zjistit, zda koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo mezitím řekl, že Peking by „měl jít s pravdou ven“ a sdělit, co ví, informovala agentura Reuters.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Spojených státu amerických Donald Trump

Prezident Spojených státu amerických Donald Trump | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Zdroj viru zůstává záhadou. Šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley v úterý oznámil, že velení americké armády se přiklání k názoru, že původ nynější globální nákazy je přírodní a že koronavirus nebyl vyvinut v čínských laboratořích, ale nelze to říct s naprostou jistotou.

„Převažující důkazy naznačují, že původ je přírodní. Jistě to ale nevíme,“ řekl Milley.

Americká televize Fox News ve středeční reportáži uvedla, že koronavirus pochází z wuchanské laboratoře. Za jeho vývojem ale podle televize nestála snaha Pekingu vytvořit biologickou zbraň, ale spíše se Čína snažila dokázat, že má stejné či větší schopnosti identifikovat a likvidovat viry jako Spojené státy.

Trump pohrozil odročením jednání Kongresu. Politici se kvůli pandemii nescházejí v budově Kapitolu

Číst článek

Podle reportáže se v laboratoři, kde se provádí experimenty s viry, v důsledku nedostatečných bezpečnostních opatření někdo koronavirem nakazil, a nákaza se pak objevila na nedalekém tržišti, kde se prodávají divoce žijící zvířata.

Trump na tiskové konferenci uvedl, že si je zpráv o úniku viru z laboratoře vědom.  „Velmi důkladně zkoumáme tuto příšernou situaci, která se stala,“ řekl. Na dotaz, zda o tom hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem americký prezident odpověděl, že to nechce komentovat. „Prostě o tom nechci hovořit, v tuto chvíli to není vhodné,“ zdůraznil.

Prezident Trump se po trvání pandemie snaží klást důraz na pevné americko-čínské vztahy. Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že USA až doposud závisely na čínských ochranných pomůckách, kterých byl v amerických zdravotnických zařízeních zoufalý nedostatek.

Veterinář: Když se covid-19 přenesl ze zvířat na člověka, může se šířit i naopak. Náchylné jsou kočky

Číst článek

Wuchanský institut virologie, který je podporovaný státem, už v únoru odmítl tvrzení, že byl koronavirus uměle vytvořen v jedné z jeho laboratoří.

Skutečný počet nakažených

Pompeo v rozhovoru s Fox News po tiskové konferenci Trumpa uvedl, že americká vláda, ví, že koronavirus pochází z Wu-chanu a že inkriminované tržitě se nachází jen několik mil od laboratoře. „Čínská vláda musí jít s pravdou ven,“ řekl šéf americké diplomacie s tím, že by Peking měl pomoci vysvětlit, jak se virus začal šířit.

Podle vědeckých poznatků jsou zdrojem nového koronaviru SARS-CoV-2 netopýři.

V úterý list The Washington Post napsal, že již v lednu 2018 varovala americká ambasáda v Číně před nedostatečnou bezpečností ve wuchanském institutu. V hlášení velvyslanectví přímo zmínilo riskantní výzkum koronavirů u netopýrů, poznamenal deník.

Stanice CNN poukázala na to, že uvnitř americké vlády zaznívají požadavky, aby Čína za pandemii zaplatila. Tito činitelé zároveň uznávají, že Washington musí v této věci jednat opatrně do doby, než bude pandemie pod kontrolou a než budou mít USA více informací o původu koronaviru, dodala televize. To zmínila i stanice Fox News, jejíž zdroj řekl, že počínání Číny může být tou nejdražší kamufláží všech dob.

Trump a další politici vyjádřili nedůvěru k tvrzení Pekingu, že v Číně koronaviru podlehlo kolem 3000 lidí a domnívají se, že skutečný počet je mnohonásobně vyšší.

Trump ve středu zopakoval, že USA mají více potvrzených případů, protože více testují. S odkazem na čínské oficiální údaje o počtu infikovaných a mrtvých Trump poznamenal: „Opravdu tomu někdo věří?“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme